1. Anasayfa
  2. HABERLER

Aydın’a Jeotermal Isıtma Sistemi İçin İlk Adım Atılıyor

Aydın’a Jeotermal Isıtma Sistemi İçin İlk Adım Atılıyor
0

Çelikler Holding, Kuyucak/Pamukören Mahallesi’nde 3600 KE kapasiteli jeotermal bölge ısıtması projesi için İLBANK Yenilebilir Enerji Kaynakları ve Enerji Verimliliği Müdürlüğü’ne Kuyucak Belediye Başkanı ile sunum yaptı.

Eğer proje hayata geçirilirse Aydın iline ilk jeotermal bölge ısıtma, termal havuz ve yarı olimpik havuz ısıtması kazandırılmış olacak. Pamukören Jeotermal Enerji Santrali (JES) Aydın’ın Kuyucak ilçesinde bulunmaktadır. Çelikler Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.’nin bünyesindeki Çelikler Enerji aracılığı ile işletilmekte olan santral, Türkiye’nin 197. Aydın’ın ise 3. büyük enerji santrali olmakla birlikte 67,53 MWe kurulu güce sahiptir. Pamukören Jeotermal Enerji Santrali ayrıca Türkiye’nin 4. büyük jeotermal enerji santrali olma özelliğine de sahiptir.

Pamukören Jeotermal Santrali, ortalama 252.685.675 kWsa elektrik üretmektedir. Bu enerji ile 69.572 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, metro ulaşımı, çevre aydınlatması, sanayi, resmi daire vs.) elektrik enerjisi karşılanabilir. Sadece konut elektrik tüketiminden bahsedersek eğer Pamukören Jeotermal Santrali, 84.595 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimini gerçekleştirmektedir.

Pamukören’de Potansiyel Var

Çelikler Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. enerji, maden ve inşaat sektörlerinde hizmet vermektedir. Türkiye Menderes havzasında bulunan Pamukören’in, bölgedeki kaynakların çokluğuna, ve jeotermal sahalarının yüksek entalpi seviyelerine bağlı olarak elektrik üretimi için büyük bir potansiyeli bulunmaktadır.

Çelikler Holding, Pamukören’de pek çok yeni enerji santralini hayata geçirmeyi, Sultanhisar bölgesinde de yeni bir saha geliştirmeyi ve 6 yeni jeotermal elektrik santralinden toplam 120 MW enerji üretmeyi amaçlıyorlardı. EXERGY’nin ve konsorsiyum ortaklarının (Atlas Copco ve SPIG) sunduğu teklif, akıllı santral tasarımı ve elde edilebilecek yüksek verimlilik seviyesi sayesinde seçilmiştir. Bu sayede jeotermal kaynaktan alınacak verimlilik maksimum düzeye çıkarıldığı gibi gelecekteki bakım ihtiyacı da basitleştirilmiştir.

EXERGY tüm enerji çevriminin tedariğinden ve süreç tasarımından sorumlu olarak Çelikler Holding’e iyi çözümler sunarak projenin uygulama aşamasındaki performansı ile müşterinin kuruluma ilave kurulumlar yapılmasını talep etmesini sağladı. Çelikler Holding, Pamukören I ve II modüllerinin başarıyla işletiminin ardından aynı teknoloji ve konsorsiyum ile Pamukören III ve IV modüllerinin de ilave edilmesi işlemini gerçekleştirdi. Ayrıca Çelikler, Sultanhisar’da yeni bir proje yapılmasını da kararlaştırmış oldu.

Kaynak: Çelikler Holding

https://www.jeotermalhaber.com/kusadasi-termal-turizmde-de-soz-sahibi-olacak/

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.