1. Anasayfa
  2. HABERLER

Hawaii Yanardağ Patlamasıyla Küller 6 Mil Gökyüzüne Yayıldı

Hawaii Yanardağ Patlamasıyla Küller 6 Mil Gökyüzüne Yayıldı
0

Hawaii Yanardağ Patlamasıyla Küller 6 Mil Gökyüzüne Yayıldı

Hawaii’deki Kilauea volkanı Perşembe günü patladı, en büyük patlama oldu ve havaya 30.000 fitlik bir kül ve enkaz fırlattı ve Big Island sakinlerini daha büyük bir patlama ile uçucu kraterde daha büyük bir patlama olabileceğini fark etti.

Devlet Sivil Savunma ajansı, fırtınanın kuzeydoğuya doğru sürüklendiğini ve sakinlerin yerinde sığınacakları konusunda uyardığını söyledi. Ajans, sürüş koşullarının düşük görünürlük nedeniyle tehlikeli olabileceği konusunda uyardı.

ABD Jeoloji Anketi, Kilauea durumu sayfasında yaptığı açıklamada, “Herhangi bir zamanda, aktivite daha patlayıcı hale gelebilir, kül üretiminin yoğunluğunu arttırarak ve havalandırma yakınında balistik mermiler üretebilir.”

Buharla çalışan patlama, Kilauea’nın zirvesinde, saat 4: 17’de yerel saatte Halema’uma’u Crater’de meydana geldi ve birkaç Big Island sakinleri dışarı çıktılar.

USGS, “Kīlauea Volcano zirvesinde ortalama uyandırma çağrısı değil,” dedi.

USGS, daha sonraki emisyonların 12.000 fit yüksekliğe kadar devam ettiğini söyledi. Yakındaki Volcano Kasabası’nın sakinlerinden biri olan Ken Boyer, gün ışığına çıkarken sıradan bir şey görmediğini ve hiçbir şey görmediğini söyledi. “Şu anda burada köyde gözlemlenebilir kül kalıntısı yok” dedi. “Dün gece aracımı tamamen kapattı ama bu sabah hiç bir şey yok.” Yaklaşık yarım düzine okul, yüksek sülfür dioksit seviyeleri nedeniyle kapandı. Bir USGS jeofizikçisi olan Mike Poland Associated Press’e patlamanın muhtemelen sadece birkaç dakika sürdüğünü söyledi. Kül birikimlerinin minimal olduğunu ve yanardağın yanında ve yakındaki Volkan kasabasında sadece eser miktarda olduğunu söyledi.  Yine de, Hawaii Acil Durum Yönetimi Ajansı uyardı, kül yerel suları birkaç saat boyunca etkileyecek. Ulusal Hava Durumu Servisi, yerel saat öğlene kadar bölge için bir Ashfall Danışmanlığı yayınladı. Bir Ashfall Danışmanlığı, teknelerde çeyrek santimetreden daha az kül birikiminin beklendiği anlamına gelir. Volkan 11 Mayıs’tan beri kapalı olan Hawaii Volcanoes Milli Parkı’nda bulunuyor. Çatlaklardan sızan lavlar, Leilani Estates’in yaklaşık 25 mil uzakta bulunan yaklaşık 2 bin kişinin tahliyesini zorladı. Adanın en büyük şehri olan Hilo’dan 35 mil uzakta, iki düzineden fazla ev yok edildi. Çatlaklar ve lav akıntısı, bölgenin altında bir dizi çatlak açılmaya başladıktan iki hafta sonra hiç durma belirtisi göstermemektedir. Çarşamba öğleden sonra, açık ocaklar veya lavların “havalandırmaları” çevrildi ve yanan orman yangınlarını yakarak çevredeki ormana kül gibi kül bıraktı.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.