1. Anasayfa
 2. Etkinlikler

Etkinlikler


Yenilenebilir Enerjide Görünmeyen Güç: JEOTERMAL

Başlangıç tarihi: 9 Mayıs 2023
Bitiş tarihi: 11 Mayıs 2023
Zaman: 10:00 - 00:00
Konum: Fuar İzmir
1682595889695

Temiz Enerji’nin başkenti İzmir, 9-11 Mayıs tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecek “Wenergy Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı”na hazırlanıyor.

“Türkiye’nin en güçlü temiz enerji teknolojileri fuarı olma” hedefiyle bu yıl ilk kez ziyaretçilerini ağırlayacak olan WENERGY EXPO; aralarında jeotermalin de bulunduğu temiz enerji türlerinin tüm alt kategorilerinde faaliyet gösteren yatırımcı, üretici ve tedarikçilerin buluşma noktası olacak.

Fuar kapsamında 10 Mayıs Çarşamba Günü düzenlenecek “Yenilenebilir Enerjideki Görünmeyen Güç: Jeotermal” başlıklı oturumda JED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Derneğimizin Onursal Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoglu, Hürriyet Ege Yazarı ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural konuşmacı olarak yer alırken oturumun moderatörlüğünü İBA Stratejik İletişim Danışmanlığı Kurucusu Gazeteci Serkan Aksüyek üstlenecek.

Ülkemizin sahip olduğu jeotermal enerji potansiyeli ve bu potansiyelden katma değer elde etmenin yöntemlerinin tartışılacağı oturum Fuar İzmir B Seminer Salonu’nda saat 10:00’da başlayacak.

Wenergy Fuarı hakkında daha kapsamlı bilgi ve kongre programına https://wenergy.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

CETECH | Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı

Başlangıç tarihi: 18 Ocak 2023
Bitiş tarihi: 20 Ocak 2023
All-day event
Konum: İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi
1674024151230-1

ENSİA’nın Kurumsal Destekçisi olduğu “CETECH | Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı” bugün İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde kapılarını açıyor.

20 Ocak’a kadar devam edecek fuarda rüzgar türbini üretici ve tedarikçileri, güneş panelleri, dalga enerji ekipman üretici ve tedarikçileri, akıntı, enerji ekipman üretici ve tedarikçileri, mühendislik firmaları, jeneratör ve alternatör üretici ve tedarikçileri, kesintisiz güç kaynağı üreticileri, deniz nakliyat firmaları, tersaneler, marina ekipman firmaları başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinden yüzlerce üretici firma, doğru alıcı ve yatırımcısı ile buluşacak.

Avrupa Jeotermal Kongresi-2022

Başlangıç tarihi: 17 Ekim 2022
Bitiş tarihi: 21 Ekim 2022
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: Berlin Congress Centre
Banner-EGC-2022

EGEC Geothermal ve Avrupa Jeotermal Birliği tarafından düzenlenen Avrupa Jeotermal Kongresi’nin Berlin’de yapılacağı duyuruldu.

IGC Türkiye-Uluslararası Jeotermal Enerji Kongre ve Sergisi

Başlangıç tarihi: 19 Eylül 2022
Bitiş tarihi: 21 Eylül 2022
Zaman: 10:00 - 18:00
Konum: İzmir Kaya Termal Otel
IGC-İzmir

IGC Türkiye 2022 – 5. Uluslararası Jeotermal Enerji Kongre ve Sergisi, pandemi molasının ardından 19-21 Eylül 2022’de İzmir Kaya Termal Otel’de gerçekleşecek.

Kongre programında bilim, teknoloji ve piyasalardaki en son gelişmeler, dünya çapındaki jeotermal projeler, etki finansmanı, ölçek ekonomisi ve maliyet azaltma potansiyelleri, gelişen teknolojiler, petrol ve gaz sahalarının jeotermal potansiyeli gibi birçok konuya yer verilecek. Kongre bu yıl, farklı paydaşlar için bir etkinlik kombinasyonuna ev sahipliği yapmakla beraber jeotermalin akademik, endüstriyel veya toplumsal farklı yönlerinde çalışanların bir araya gelmesini sağlayacak.

IGC Türkiye 2022 için 200’den fazla üst düzey delege, yalnızca dünyanın en hızlı büyüyen jeotermal pazarını değil, aynı zamanda Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin jeotermal potansiyelini de tartışmayı hedefliyor. Türkçe ve İngilizce senkron çeviri ile kongre, hem Türk hem de uluslararası katılımcılara açık olacağını belirtti.

IGC Türkiye 2022’ye kaydolmak için siteyi buradan ziyaret edebilirsiniz.

74. Türkiye Jeoloji Kurultayı

Başlangıç tarihi: 12 Nisan 2022
Bitiş tarihi: 16 Nisan 2022
Zaman: 10:00 - 10:00
Konum: MTA Genel Müdürlüğü Kültür Sitesi
tjk-2022

Ülkemizin yerbilimlerinde 1947 yılından günümüze kadar gerçekleştirilen en köklü ve saygın bilimsel organizasyonu olan Türkiye Jeoloji Kurultayı’nın yetmişdördüncüsü 11-15 Nisan 2022 tarihleri arasında MTA Genel Müdürlüğü Kültür Sitesinde yapılacaktır.

5. Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Sempozyumu

Başlangıç tarihi: 17 Mart 2022
Bitiş tarihi: 19 Mart 2022
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: Online
5-jeotermal-sempozyum

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından “Uluslararası Katılımlı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Sempozyumu” düzenlenecektir. Sempozyum, 17-19 Mart 2022 tarihinde ‘Çevrimiçi’ olarak gerçekleştirilecektir.

8 Aralık’ta “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Jeotermal Enerji” Çalıştayı Düzenlenecek

Tarih: 8 Aralık 2021
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: International Workshop on Geothermal Energy for Sustainable Development” GeoESD2021”
2

Değerli Araştırmacımız,

Dünyada gelişen teknoloji, yatırımlar, teşvikler ve araştırmalar ile yenilenebilir enerji payı her geçen yıl artıyor. Buna göre tüm dünyada 2020 yılının ilk çeyreğinde, tüm sektörlerde küresel yenilenebilir enerji kullanımı 2019’un ilk çeyreğine göre yaklaşık %1,5 arttı. Türkiye’de ise, mevsimsel ve iklimsel koşullara bağlı olmakla birlikte, 2019 Eylül itibariyle elektriğin yaklaşık %55’i fosil kaynaklardan elde edilirken geri kalan %45’i ise yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildi.

Yenilenebilir kaynaklar içinde verimlilik ve sürdürülebilirlik açısından en ekonomik olanı jeotermal kaynaklar. Gelişen teknolojiye bağlı olarak jeotermal kaynakların günümüzde hayli yaygın ve çeşitli kullanım alanları var. Bu kapsamda ya doğrudan ya da elektrik üretiminde dolaylı yoldan kullanılan jeotermal akışkanlar özellikle ısıtmada, endüstriyel uygulamalarda, kimyasal madde üretiminde ve elektrik üretiminde kullanılıyor.

Türkiye’de de yenilenebilir enerji kaynakları ve dolayısıyla jeotermal kaynakların değerlendirilmesine yönelik eğilim son yıllarda hızla arttı. Akademik alanda yapılan jeolojik çalışmalar da  jeotermal kaynakların ülke ekonomisi açısından son derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Günümüzde jeotermal sistemlerdeki kaynaklar çoğunluğu Batı Anadolu Bölgesi’nde yer almak üzere Türkiye’nin her yanına dağılmış durumda. Aralık 2021 tarihi itibariyle Türkiye’de 63 adet jeotermal enerji santral ünitesi var, kurulu güç kapasitesi ise 1.650 MWe. Şu anda Türkiye jeotermal kurulu güç kapasitesi ile dünyada 4’üncü sırada. Jeotermal kaynakların direkt kullanımı göz önüne alındığında (ısı pompaları dışında) ise Türkiye Çin’den sonra dünyada ikinci.  Dünya çapında jeotermal kaynakların en önemli uygulamalarından bazıları (jeotermal seracılık, meyve kurutma, akışkandan CO2 eldesi, kentsel ısıtma ve soğutma) Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Tüm bu veriler ve jeotermal kaynakların önemi doğrultusunda, TÜBİTAK tarafından yayımlanan the Turkish Journal of Earth Sciences’ın “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Jeotermal Enerji” konulu bir özel sayısı yayımlandı. Bu sayıda, jeotermal kaynaklara ilişkin dünyadaki gelişmeler, CO2’nin yer altına enjeksiyonu, jeotermal akışkanın farklı kullanımları (tarım, turizm, sağlık vb), jeotermal sistemlerde mineral kazanımı, kızgın kuru kaya teknolojileri ve önemi, jeotermal kaynakların kullanımının dünyadaki fosil yakıtlardan kaynaklanan CO2’nin azaltılmasındaki rolüne ilişkin öngörüler gibi konuları içeren özgün çalışmalar yayımlandı. Yayımlanan veriler aynı zamanda 8 Aralık 2021’de çevrimiçi olarak düzenlenecek “International Workshop on Geothermal Energy for Sustainable Development” GeoESD2021” adlı çalıştayda sunulacak. Çalıştay, katılımcılar arasında işbirliğini geliştirmeyi, jeotermal alanda önümüzdeki on yıl boyunca öngörülen gelişmeleri irdelemeyi, jeotermal kaynakların karbondioksit tüketiminin azaltılmasındaki etkisini tartışmayı ve kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Söz konusu çalıştaya ilişkin bilgilere https://geoesd2021.tubitak.gov.tr/ adresinden ulaşabilir, çalıştayla ilgili sorularınızı [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Saygılarımızla

SPE Çalıştayı:Jeotermal ve Petrol ve Gaz Arasındaki Boşluğu Kapatmak

Başlangıç tarihi: 1 Aralık 2021
Bitiş tarihi: 2 Aralık 2021
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: Sanal
Ekran Alıntısı

Eylül Ayında Kayıt Açılışı!

Şirketler ve hükümetler emisyon vadelilerini düşürmeyi giderek daha fazla taahhüt ettikçe, jeotermal enerji dünyaya güvenilir ve esnek düşük emisyonlu ısıtma, soğutma ve temel yük gücü sunan benzersiz ve potansiyel olarak kullanılmamış bir kaynak sağlar.

Bu çalıştay, jeotermal ve petrol ve gaz endüstrilerinden konu uzmanlarını, endüstri liderlerini, akademiyi, politika yapıcıları, girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getirerek jeotermal enerjinin daha düşük emisyonlu bir dünyadaki potansiyelini inceliyor ve düşük emisyonlu jeo-enerji doğrudan kullanımı ve gücü için ölçeklenebilirliği genişletmek için gereken temel teknik ve teknik olmayan unsurları tartışıyor.

Bu çalıştay, düşük emisyonlu bir dünyada jeotermal enerjinin potansiyelini incelemek ve temel teknik ve telnik olmayan unsurları tartışmak için jeotermal ve petrol ve gaz endüstrilerinden, endüstri liderlerinden, akademiden, politika yapıcılardan, girişimcilerden ve yatırımcılardan konu uzmanlarını bir araya getiriyor. düşük emisyonlu jeo-enerji doğrudan kullanımı ve güç için ölçeklenebilirliği genişletmek için gerekli olan.

Hedef


Jeotermal araştırma, teknoloji geliştirme ve uygulama alanlarında görev alan profesyonelleri (yani mühendisler, bilim insanları, akademisyenler ve yöneticiler) ve finans camiasını bir araya getirmek
 

Jeotermal enerjinin enerji arzına ekonomik olarak rekabetçi bir katkı olarak nasıl kuruleceğini değerlendirin; karlı jeotermal enerji ekstraksiyonunu artırmak ve genişletmek için engelleri, boşlukları ve ihtiyaçları en iyi şekilde nasıl gideresiniz?

Hidrokarbon topluluğunu jeotermal endüstrisinin tarihi, büyük zorlukları, ana fırsatları ve faaliyet alanları hakkında bilgilendirin – petrol ve gaz jeotermal enerji gelişimine ve keşfine nerede ve nasıl katkıda bulunabilir?
 

Jeotermal kaynakların ısınma, soğutma ve güç için araştırılması, geliştirilmesi ve kullanımı hakkında fikir alışverişi için küresel bir forum sağlamak.

Odak alanları


21agth geothermal geyser - SPE Çalıştayı:Jeotermal ve Petrol ve Gaz Arasındaki Boşluğu Kapatmak
 • Doğrudan ısıtma ve soğutma
 • Gelişmiş jeotermal sistemler (EGS) ve gelişmiş jeotermal sistemler (AGS) veya kapalı devre sistemler
 • Geleneksel ve yeni kavramlar
 • Temel yük, ölçeklenebilir, sevk edilebilir enerji üretimi
 • Keşif ve kaynak karakterizasyonu
 • Sondaj ve rezervuar yönetimi
 • Güç sistemleri ve enerji dönüşümü
 • Sosyal/kurumsal engeller
 • Finansal engeller
 • Ortak üretim: salamuradan lityum ekstraksiyonu, hidrokarbon ekstraksiyonu ile ısı ortak üretimi

Atölye kimin için?


Jeotermal operatörler

Petrol ve gaz operatörleri

Ar-Ge enstitüleri

Üniversite

Politika yapıcılar

Finansörler ve yatırımcılar

Meslek örgütleri

Yönetim kuruluşları

Petrol sahası servis sağlayıcıları

Yüzey altı ve yüzey mühendisleri

Atölye Hakkında

Petrol ve gaz endüstrisi son yıllarda çeşitli teknolojik atılımlar yaptı ve ilgili maliyet avantajlarının etkileri, sermaye gereksinimlerini azaltarak ve riski azaltarak jeotermal endüstrisinin ölçeklenebilirliğini teşvik etmek için güçlü bir katalizör olabilir.

Şirketler ve hükümetler emisyon vadelilerini düşürmeyi giderek daha fazla taahhüt ettikçe, jeotermal enerji dünyaya güvenilir ve esnek düşük emisyonlu ısıtma, soğutma ve temel yük gücü sunan benzersiz ve potansiyel olarak kullanılmamış bir kaynak sağlar.
 

hse now nl geothermal - SPE Çalıştayı:Jeotermal ve Petrol ve Gaz Arasındaki Boşluğu Kapatmak


Petrol ve gaz ve jeotermal sektörlerinden beceriler, teknoloji ve işbirliği, jeo-enerjinin kapsamını ve uygulamalarını önemli ölçüde artırabilir. Küresel nüfus arttıkça, jeotermal enerji tarımsal, endüstriyel ve bina ısıtma ve soğutmasını karbonsuz hale getirebilir, bu da enerji geçişinin önemli bir temel taşıdır.

Yenilenebilir enerji, özellikle güneş ve rüzgar, giderek daha fazla elektrik piyasasına girerken, elektrikteki değişkenliğin ABD’de 2030’a kadar% 50 oranında artması ve örneğin Hindistan’da iki katına çıkması, örneğin 2020’de Kaliforniya’da görülen kesintilerin kanıtlandığı gibi, güç sistemlerine ciddi gerginlikler koyması öngörülüyor. Çapraz teknolojiler ve petrol ve gaz sektörüyle çalışma yolları, dünyaya yenilenebilir, düşük karbonlu temel yük gücü sağlamak için jeotermal sektörün kalbine gömülü inovasyonu desteklemeye ve genişletmeye yardımcı olabilir.

43. Yeni Zelanda Jeotermal Çalıştayı, 23-25 Kasım 2021

Başlangıç tarihi: 23 Kasım 2021
Bitiş tarihi: 25 Kasım 2021
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: Yeni Zelanda Müzesi Te Papa Tongarewa
Ekran-Alintisi3
Ekran Alintisi3 - 43. Yeni Zelanda Jeotermal Çalıştayı, 23-25 Kasım 2021

Yeni Zelanda Jeotermal Çalıştayı, bu sene 43. sü gerçekleştirilecek olan, Wellington’da 23-25 Kasım 2021 tarihleri arasında Yeni Zelanda Müzesi Te Papa Tongarewa’da düzenleneceğini duyurmaktan gurur duyar.

Hükümet uyarı seviyeleri ve halk sağlığı güvenliği açısından COVID-19 durumunu yakından izlemeye devam edeceğiz. Yılın ikinci yarısının neye benzeyeceğine dair daha fazla netlik elde ettikçe, Atölye sunumunu buna göre uyarlayarak yanıt vermeyi umuyoruz; bu, tarih veya format değişiklikleri olasılığını içerebilir.

GT 2021 5. Türkiye Jeotermal Kongresi

Başlangıç tarihi: 17 Kasım 2021
Bitiş tarihi: 18 Kasım 2021
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: Grand Ankara Otel
1

Je­oter­mal Elekt­rik Sant­ral Ya­tı­rım­cı­la­rı Der­ne­ği ta­ra­fın­dan dü­zen­le­nen ve Je­oter­mal Ener­ji sek­tö­rün­de haklı bir say­gın­lık ka­za­nan, dördüncüsünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn. Fatih Dönmez’ in katılımları ile yoğun bir ilgi eşliğinde başarıyla tamamlanılan Türkiye Jeotermal Kongresi’nin beşincisi olan GT 2021 17-18 Kasım ta­rih­le­rin­de Grand An­ka­ra Otel’de ger­çek­leş­ti­ri­le­cek­tir.

Kong­re­nin he­de­fi; ül­ke­miz­de­ki je­oter­mal ener­ji kay­nak­la­rı­nın araş­tı­rıl­ma­sı ve ge­liş­ti­ril­me­si için ulus­la­ra­ra­sı iler­le­me­le­ri ya­kın­dan takip eden fark­lı bilim dal­la­rın­dan mü­hen­dis ve bilim in­san­la­rı­nı, ya­tı­rım­cı, te­da­rik­çi, kamu ve özel sek­tör ça­lı­şan­la­rı­nı gö­rüş­le­ri­ni su­na­rak tar­tı­şa­bi­le­cek­le­ri, ta­nı­şa­bi­le­cek­le­ri, ürün ve hiz­met­le­ri­ni ta­nı­ta­bi­le­cek­le­ri bi­lim­sel bir or­tam­da bir araya ge­tir­mek­tir.

2020 BM İklim Değişikliği Konferansı

Başlangıç tarihi: 1 Kasım 2021
Bitiş tarihi: 12 Kasım 2021
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: Glasgow, İskoçya
Ekran-Alintisi3-2
Ekran Alintisi3 2 - 2020 BM İklim Değişikliği Konferansı

Birleşik Krallık, 1 – 12 Kasım 2021 tarihlerinde Glasgow’da 26. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP26) ev sahipliği yapacak.

COP26 zirvesi, tarafları Paris Anlaşması ve BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin hedeflerine yönelik eylemleri hızlandırmak için bir araya getirecek.

Birleşik Krallık, COP26 öncesinde iklim eylemine ilham vermek için tüm ülkelerle birlikte çalışmaya ve iklim değişikliğinin ön saflarında yer alan sivil toplum, şirketler ve insanlarla güçlerini birleştirmeye kararlıdır.

2021 Jeotermal Yükselen Konferansı

Tarih: 30 Ekim 2021
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: San Diego, Kaliforniya
Ekran-Alintisi1-1
Ekran Alintisi1 1 - 2021 Jeotermal Yükselen Konferansı

GRC, teknik, politika ve pazar konferans oturumları, eğitim çalıştayları, jeotermal ve yenilenebilir enerji projeleri turları ve çok sayıda ağ oluşturma fırsatı sunar. Burada ilişkiler kuruyoruz, fırsatlarımızı ve zorluklarımızı tartışıyoruz, en son teknolojiler ve yenilikler hakkında eğitim veriyoruz ve topluluğumuzun dışındaki insanları jeotermal enerji hakkında bilgilendiriyoruz. Konferans, bilim, mühendislik, sosyal-ekonomi ve devleti kapsayan jeotermal enerjide sahip olduğumuz topluluğun genişliğini ve genişliğini vurgular ve katılan insanların eklektik karışımını vurgular: öğrenciler, kurumsal girişimciler, politikacılar, profesyoneller ve araştırmacılar.