1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SONDAJ

Cornell Üniversitesi, Kampüsünü Jeotermal Enerji ile Isıtacak

Cornell Üniversitesi, Kampüsünü Jeotermal Enerji ile Isıtacak
0

Amerika Ithaca’daki Cornell Üniversitesi, kampüsünü ısıtmak adına ve jeotermal enerji kullanmanın uygulanabilirliğini araştırmak için bir gözlemevi sondaj kuyusu açma planları ile ileriye ve yeraltına doğru ilerliyor.

19 Ocak’ta yapılan panelde, suyun Dünya’nın kabuğundan çıkarılması ve ısısının ayrı bir su kaynağına aktarılması süreci olan Dünya Kaynaklı Isı’yı (ESH) test etmek için izlenecek adımlar özetlendi.

Jeotermal su kaynağı, Ithaca kampüs binalarının çoğunu ısıtmak için Cornell’in ısıtma dağıtım boru hattından akıyor ve bu orijinal jeotermal su yeniden yeraltına geri dönüyor.

Tesisler ve kampüs hizmetleri başkan yardımcısı ve Sürdürülebilir Cornell Konseyi eş başkanı Rick Burgess, “Dünya kaynaklı Jeotermal enerji, kampüsümüzü fosil yakıtları tüketmeden ısıtmakla kalmıyor aynı zamanda bizlere bilimsel keşif için heyecan verici bir fırsat sunuyor.” dedi.

ABD Enerji Bakanlığı‘ndan (DOE) Ağustos 2020’de açıklanan 7,7 milyon dolarlık hibe, Cornell’i teknoloji için ulusal test laboratuvarı olarak şekillendirdi.

Cornell, ESH’yi ilk kez, üniversitenin İklim Eylem Planını oluşturduğu 2009 yılında keşfetmeye başladı ve son yıllarda bir dizi çalışma ve çalıştay yoluyla konsepti geliştirdi.

Forumun moderatörlüğünü yapan üniversite ilişkileri başkan yardımcısı Joel Malina, “Bu projenin birçok faydasından biri, 2035 yılına kadar Ithaca kampüsünde karbon nötrlüğü hedefimize ulaşmamıza yardımcı olması” dedi.

Jeotermal Enerji Çalışmaları için Analizlere İhtiyaç Var

ESH’nin mekaniği nispeten basittir. Sıcak jeotermal su, bir üretim kuyusundan pompalanır ve daha sonra bir ısı eşanjöründen geçirilerek çıkarılır. Su, ikinci bir kuyuya yeniden enjekte edilir. Böylece su yeraltı gözenekleri ve yarıkları ağı aracılığıyla doğal olarak sıcak kayalar arasında dolaşır ve üretim kuyusuna geri çekilirken sıcaklığı tekrar yükselir. Isı eşanjöründe sıcaklık, kampüsten geçen ve bağımsız binalara bağlanan ikincil bir döngüye aktarılır. Jeotermal su ve kampüs ısıtma suyu birbirine karışmaz.

Burgess, “ön tahminlere dayanarak Ithaca kampüsünün üç veya dört çift kuyuyla ısıtılabileceğini, ancak projenin uygulanabilir olup olmadığını belirlemek ve olası olumsuz sonuçları azaltmak için ek araştırma ve analizlere ihtiyaç olduğunu” belirtti.

Bu nedenle, üniversite, Palm Road yakınlarındaki küçük bir tesis otoparkına yerleştirilmek üzere 3048 m derinliğinde bir gözlemevi sondajı inşa etmeye hazırlanıyor. Çakıl alanı şu anda müteahhitlik alanı olarak kullanılmaktadır ve üniversiteye aittir.

Kaynak: Cornell University

Karşıyaka Belediyesi örnek bir projeyle yerli ve yenilenebilir enerji yatırımıyla şehir ısıtması hedefliyor

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.