1. Ana Sayfa
  2. JEOTERMAL SERA

Kuşadası, termal turizmde de söz sahibi olacak

Kuşadası, termal turizmde de söz sahibi olacak
0

Kuşadası’nda yapılacak jeotermal çalışmalar neticesinde termal turizm tüm yıla yayılacak. Bozyazı Körfez Turizm ve İnşaat A.Ş. tarafından kendi jeotermal ruhsat alanında 4 adet sera ve termal turizm amaçlı sondaj çalışması için başvuruda bulundu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada “Bölgede jeotermal enerji santrali kurulmasını sağlayacak nitelikte akışkan bulunmadığı; kaldı ki jeotermal enerjinin yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir birincil enerji kaynağı olduğu; açılacak kuyulardan elde edilecek 30-58 santigrat derecede akışkanın sera ve villa ısıtmasında, termal turizm amaçlı kullanılacağı” belirtildi.

Bölgede jeotermal santral kurmaya uygun kaynak yok

Proje tanıtım dosyasında açıkça sera ve termal turizm amaçlı olduğu belirtilmesine rağmen bölgede jeotermal enerji karalama çalışmaları başlatıldı. Sera Amaçlı Jeotermal Sondaj Faaliyeti (4 Adet Sondaj Kuyusu) adındaki proje tanıtım dosyasına http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/32752# buradan ulaşabilirsiniz.

Proje tanıtım dosyasında belirtilen bilgiler ve yapılan açıklamalar incelendiğinde sondaj noktaları için seçilen alanların tarımsal faaliyetlerin olmadığı ve etrafında zarar görebilecek zeytinlik olmayacak şekilde seçildiği görülmektedir.

Bu çalışmalar neticesinde bölgede uygun kaynak bulunması durumunda, hem Kuşadası’nın ısıtma şehir ısıtmasında kullanılabilecek, bölgede seracılık alt yapısının geliştirilerek modern ve iyi tarım alt yapısının geliştirilmesini sağlayacak hem de termal turizm gelişmesi sağlanmış olacak.

ruhsat sondaj 1 1024x527 - Kuşadası, termal turizmde de söz sahibi olacak
kusadasi sondaj 1024x499 - Kuşadası, termal turizmde de söz sahibi olacak
kusadasi 1 - Kuşadası, termal turizmde de söz sahibi olacak
kusadasi 2 - Kuşadası, termal turizmde de söz sahibi olacak

Kaynak: Proje Tanıtım Dosyası; http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/32752#

Yorum Yap