1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal kaynaklar Erzincan’da 120 bin metrekarelik sera projesine hayat veriyor

Jeotermal kaynaklar Erzincan’da 120 bin metrekarelik sera projesine hayat veriyor
0

Erzincan’da devletin desteğiyle jeotermal kaynaklardan yararlanarak sebze yetiştirilmesi için 120 bin metrekarelik alanda seralar inşa ediliyor.

Ekşisu bölgesinde bulunan ve yüksek verimlilik sunan jeotermal kaynağı kullanmak isteyen yatırımcı Baycan Sarısu, Valilik ve İl Özel İdaresi’nden gerekli izinleri alarak uzun süren bir araştırma sürecine girdi.

Sarısu, geçen yıl 388 metre derinliğe inerek 45 derece sıcaklığında bir kaynak buldu. Bu kaynağı termal sera projesinde değerlendirmek için Ziraat Bankası’ndan kredi desteği talep etti

İlk etapta 120 bin metrekare alanda hayata geçirilen ve çalışmalara başlanan jeotermal seralarda, topraksız tarımla sebze üretilecek.

Yatırımın 400 bin metrekareye çıkarılması ve bölge çiftçilerine örnek olması amaçlanıyor.

Erzincan’da seracılığın gelişimi sürüyor

,Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, AA muhabirine, 2017 yılından beri bölgeyi sebze üretiminde öncü yapmak için çalıştıklarını belirtti.

Açık alanda ve örtü altında sebze üretiminde büyük bir ilerleme kaydettiklerini ifade eden Şahin, şunları söyledi:

“2017 yılında 92 dekar olan sera üretim alanımız bugün itibarıyla 600 dekarı aşmış durumda. Bu bağlamda hem Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) projeleri hem de kentimizde gerçekleştirdiğimiz farklı projelerle seracılığı Erzincan merkez ve Üzümlü ilçesinde hızlandırdık. Aynı projeler çerçevesinde 2024 yılında 600 dekar olan sera varlığımızı inşallah 1.200-1.300 dönüme ulaştırmak için çalışmalarımıza devam ederek hedeflerimize ulaşmaya çalışacağız.”

Şahin, jeotermal sera üretimi için bir yatırımcıyla işbirliği yaptıklarını söyleyerek, “Kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta jeotermal kaynak arayan bir girişimcimiz, çalışmalar sonucunda belli bir sıcaklığa sahip jeotermal kaynağı buldu. Bu kaynağı kullanarak jeotermal üretim yapılacak modern seralar kurmak için kendisine 120 dekar arazi tahsis ettik.” dedi.

Şahin, jeotermal kaynak sayesinde yıl boyunca neredeyse aralıksız üretim yapabileceklerini vurgulayarak, “Buradaki amaç jeotermal kaynakla 10 ay boyunca sebze üretimi gerçekleştirmek ve sera ile bitkilerin hem ısınmasını hem de beslenmesini sağlamak. Ayrıca aynı bölgeyi organize sera bölgesi haline getirmek için jeotermal fizibilite çalışmalarımız da sürüyor. Bu proje tamamlandığında, bölgemizde jeotermal kaynakla sera üretimi yapan önde gelen illerden biri olacağız.” diye konuştu.‘’

“65 dereceye kadar sıcak su bulacağımızı ön görüyoruz”

Yatırımcı Baycan Sarısu ise Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde 2019’da sera üretimi üzerine bir fabrika kurduklarını anlattı.

Kentin jeotermal kaynaklar açısından son derece zengin olduğunu anlatan Sarısu, şunları kaydetti:

“Sıcak su kaynağı araştırması için Valilik ve İl Özel İdaresine 2020’de ruhsat başvurusunda bulunduk. İlk kazılarımızda 4 kuyu kazıdık, 4’ünde de başarısız sonuç elde ettik. Ancak biz tekrar azimle çalışmaya devam ettik ve sonunda 2022’de ilk suyumuzu 388 metre derinlikte 45 derecede bulduk. İleriki süreçte farklı kuyular da açacağız. Jeoloji mühendislerimizin yaptıkları tespitlere göre 65 dereceye kadar sıcak su bulacağımızı ön görüyoruz.”

Bulunan sıcak suyun ardından bölgede 120 dönüm arazinin tahsisinin taraflarına yapıldığını aktaran Sarısu, “Aralık 15-20 gibi fideleri dikmeyi düşünüyoruz. Mart’a 2024’de ise sera yatırımlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Erzincan’da yapacağımız sera yatırımı toplamda 400-450 dönüm topraksız tarım yatırımı olacak.” ifadelerini kullandı.

Sarısu, seralarda dönüm başına 45-50 ton sebze üretimi yapmayı ve ilk etapta 80 kişiye istihdam sağlamayı planladıklarını aktardı.

Kaynak: AA Haber Bülteni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.