1. Anasayfa
  2. ETKİNLİK

“Türkiye jeotermal bakımından oldukça zengin”

“Türkiye jeotermal bakımından oldukça zengin”
0

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü” etkinliğine çağrılı konuşmacı olarak katılan Türkiye’nin en deneyimli yer bilimcileri arasında gösterilen ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Türkiye’nin jeotermal kaynakları ve deprem konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de bu yıl ilk kez düzenlenen “11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü”, etkinliği Dünya’nın farklı ülkelerinden jeotermal alanında çalışma yapan araştırmacıları PAÜ’de bir araya getirdi. Açılışın ardından yapılan sunumlarda alanında uzman araştırmacılar, yaptıkları çalışmaları ve elde ettikleri sonuçları katılımcılarla paylaştı. Yer bilimleri alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye ve Dünya’nın en deneyimli araştırmacılarından olan Prof. Dr. Ali Koçyiğit, bu etkinliğin PAÜ ev sahipliğinde yapılmış olmasının Jeotermal alanda PAÜ ile Dünya’nın diğer üniversiteleri arasında kurulacak bağın ilk adımı olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de jeotermal alanda yapılan bilimsel çalışmaların son 15 yıldır hız kazandığını hatırlatan Prof. Dr. Koçyiğit, jeotermalin ekonomiye de büyük katkı sağladığını belirtti. Jeotermal alanlar Türkiye özelinde incelendiğinde en ülkenin en doğusundan en batısına kadar Türkiye’nin her bölgesinde aktif fay bulunduğu için jeotermal sistemlerin yine Türkiye’nin hemen her bölgesinde jeotermal kaynağın bulunduğuna dikkat çekti. Jeotermal alanlar bakımından Türkiye’nin oldukça zengin bir bölge olduğunu söyledi.

Yer altında bulunan jeotermal hareketliliğin yeryüzüne ulaşabilmesi için fayların oldukça önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Denizli Grabeni onun devamındaki Büyük Menderes Grabeninin jeotermal alan bakımından zengin olduğunu ifade etti. Bu jeotermal alanların fay denetiminde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Türkiye’nin jeotermal zenginlik bakımından Dünya’da şu an dördüncü sırada olduğunu ancak ileride bu alanda yapılan çalışmaların arttırılması, farklı kaynakların araştırılması ile birinci sıraya yükselebileceğini dile getirdi.  Jeotermal alanda çalışma yapacak genç araştırmacılara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kaynak: https://www.denizligazetesi.com/guncel/turkiye-jeotermal-bakimindan-oldukca-zengin-h87854.html

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.