1. Anasayfa
  2. HABERLER

Google, Elektriğini Karbondan Arındırıyor

Google, Elektriğini Karbondan Arındırıyor
0

Google, 2030 yılına kadar 7/24 tüm enerji kullanımını, jeotermal enerji ile karşılayacağını açıkladı. Bu hedefe ulaşmak için yeni teknolojilerinde, temiz enerji politikasında ilerlemeler gerektireceğini belirtti.

Google Nevada, Las Vegas’taki merkez bölgesi için yayınladığı açıklamada;

“Bugün, türünün ilk örneği olan yeni nesil jeotermal proje ile veri merkezlerimize ve altyapımıza hizmet veren elektrik şebekesine karbonsuz enerji eklemeye başlayacağını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.“ ifadelerini kullandı.

Google’ın temiz enerji girişimi Fervo, fosil yakıtlara saatlik bağımlılığını azaltarak karbonsuz bir kaynak sağlayacak olan yeni nesil bir jeotermal enerji projesi geliştirmek için dünyanın ilk kurumsal sözleşmesini imzaladı.

2022’de Fervo, eyaletin elektrik şebekesi sistemine jeotermal enerji eklemeye başlayacak ve Google’ın taahhütleri arasında dünyanın en büyük kurumsal güneş enerjisi depolama gücü satın alma anlaşmalarından birini içeriyor.

Google, Jeotermal Enerji ile esnek üretim kapasitesi sağlayabileceğini duyurdu

Geleneksel jeotermal enerji, bir dizi elektrik şebekesine karbon içermeyen temel yük enerjisi sağlayabilir. Ancak konum ve maliyet kısıtlamaları nedeniyle, küresel temiz enerji üretiminin küçük bir yüzdesini oluşturur.

Bu yüzden bu yeni yaklaşımın bu kadar heyecan verici olmasının bir nedeni; Gelişmiş sondaj, fiber optik algılama ve analiz tekniklerini kullanarak, yeni nesil jeotermal enerji yaklaşımının kilidini açabilir olması. Ayrıca ABD Enerji Bakanlığı, politika, teknoloji ve satın almadaki ilerlemelerle jeotermal enerjinin ABD’de 2050 yılına kadar 120 GW’a kadar, esnek üretim kapasitesi sağlayabileceğini duyurması olmuştur.

Anlaşmaların bir parçası olarak Google, yeni nesil jeotermal enerji üretkenliğini artırabilmek ve taleplere yanıt vermede daha etkili yapay zeka geliştirmek için Fervo ile ortaklık kuruyor. Bu proje henüz başlangıç aşamasında olsa da umut vaat ediyor.

Fervo, sondaj kuyularında fiber optik kablolar kullanarak kaynağın sıcaklığı ve performansı hakkında eş zamanlı veriler toplayabilecek. Bu veriler, en iyi kaynakların nerede olduğunu tam olarak belirlemesini sağlayacak.

Google, bu yıl tüm veri merkezleri, ofisleri ve Bulut bölgeleri için 7/24 karbonsuz enerji tedarik etme yönünde önemli adımlar attı. Google’ın CEO‘su Sundar Pichai, ilk kez küresel veri merkezi sitesinde beş merkezin 2020’de %90’a yakın karbonsuz enerji ile çalıştığını duyurdu.

Kaynak: Google

Ormat 30 MW Casa Diablo-IV Jeotermal Projesi, Merkez Sahil Topluluklarına Elektrik Sağlayacak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.