1. Anasayfa
  2. DÜNYA

Teknolojik Yenilikler Şebeke Değerini Arttırıyor

Teknolojik Yenilikler Şebeke Değerini Arttırıyor
0
Teknolojik Yenilikler sayesinde, ABD maliyetleri %90 oranında düşürmeyi hedefliyor.

Tüm teknolojik yenilikler de olduğu gibi, gelişmiş jeotermalin rekabetçi hale gelmesi için yeniliğe ihtiyacı var. ABD’nin gelişmiş jeotermal hamlesi, teknolojideki ilerlemeler ve politika uygulaması yoluyla maliyetleri %90 oranında düşürmeyi hedefliyor. MIT’nin 2006‘da yaptığı bir araştırma, gelişmiş jeotermale 15 yılda 1 milyar$ yatırımı tahmin ediyor. Ancak, yatırımlar bu hedefi tutturamadı. Project Red gibi yeni teknolojiler, şebekenin çok daha değerli hale gelebileceğini gösteriyor. Bu durum, ABD iklim hedeflerine ulaşması için gereken temiz enerji senaryolarını desteklemektedir. Güneş ve rüzgar gibi temiz enerji kaynakları üretim yapmadığında, gelişmiş jeotermal enerji bugün gaz ile çalışmakta olan enerji santrallerinin oynadığı rolü üstlenebilir.

“Gelişmiş jeotermal, yeterli gevenilirliğe ve ticari ölçeğe geçme noktasında”

Ben Serrurier / Fervo Energy

2022’de Princeton Üniversitesi araştırmacıları, gelişmiş jeotermal enerji santrallerinin 100 saat enerji depolayabildiğini gösterdi. Aynı ekip, 2045’te Batı ABD’de Fervo’nun teknolojisini uygulayan bir dizi simülasyon yürüttü. Ek olarak, gelişmiş jeotermalin 28 gigawatt’lık geleneksel jeotermal ile karşılaştırıldığında 74 gigawatt’a kadar esnek üretim sağlayabileceğini buldu. Ayrıca, bu santraller toplam şebeke elektrik maliyetlerini %10’a kadar azaltır. Fervo Energy’den Ben Serrurier, “Gelişmiş jeotermal, yeterli gevenilirliğ ve ticari ölçeğe giden köprüyü geçme noktasında” dedi.

Gelişmiş bir jeotermal gelecek, yalnızca akıllı politikayla gerçektir.

Gelişmiş jeotermal için gereken akıllı politika, diğer birçok yeni enerji teknolojisine benzer. Bu yüzden, kamu hizmetlerine ve geliştiricilere net piyasa sinyalleri gönderen uzun vadeli politika kesinliği gerekir. Ek olarak gelişmiş jeotermal, uzun bir tedarik süresine sahip bir kaynaktır. Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun orta vadeli güvenilirlik uzun teslim süresi tedarik emri buna iyi bir örnektir. 2026 yılına kadar 2.000 MW uzun süreli depolama kapasitesi ve sıfır emisyona sahip kaynaklar hedefliyor. Akıllı izin reformu, izin gereklilikleri nedeniyle onaylanması 10 yıla kadar sürebilen geliştirmeyi de teşvik eder.

Kaynak: Forbes

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.