1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SONDAJ

Başatlı Tarım, Edirne’de jeotermal kaynak arayacak

Başatlı Tarım, Edirne’de jeotermal kaynak arayacak
0

Başatlı Tarım, Edirne’de 5 adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak. 

Başatlı Tar. ve Orman Ür. San. Tic. Ltd. Şti. tarafından, Edirne İli, Enez İlçesi, Gaziömerbey Mahallesi yakınlarında 2023/2 (ER:3445883) ruhsat numaralı sahada jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj çalışması planlanıyor. Projenin değeri 4,7 milyon lira olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında yaklaşık 70 hektarlık alanda her bir sondaj lokasyonu 2.000 m2 olacak şekilde 5 adet arama amaçlı sondaj kuyusu açılacak. Açılacak sondaj kuyularında en fazla 850 metre derinliğe kadar inilecek. Jeotermal kaynak arama ve araştırma çalışmaları, her bir sondaj kuyusu için ortalama iki ay olup tüm sondaj lokasyonlar göz önünde bulundurulduğunda 10 ayda tamamlanacak. 

Sondaj çalışması ile yeraltının jeolojik ve tektoniği hakkında bilimsel veriler, jeotermal akışkanın kimyasal ve fiziksel özellikleri tespit edilecek. Elde edilen sıcaklık, debi vb. değerlere göre çalışma alanının yakın çevresinde üretim kuyularının açılması planlanıyor. 

Kaynak: Enerji Günlüğü

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.