1. Anasayfa
  2. ARAŞTIRMA

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), ABD Jeotermal Enerji Üretimi Raporunu Yayınladı.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), çok beklenen 2021 ABD Jeotermal Enerji Üretimi ve Bölgesel Isıtma Piyasası Raporunu yayınladı.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), ABD Jeotermal Enerji Üretimi Raporunu Yayınladı.
0

NREL ve Jeotermal Rising arasında ortak bir çaba olan bu rapor, ilgili paydaşlara 2019 jeotermal enerji üretimi ve bölgesel ısıtma pazarlarını yansıtan güncel bilgiler ve veriler sağlar.

Rapor, jeotermal enerji üretimi ve bölgesel ısıtma ve soğutma için yerel kapasite ve kullanımı yakalarken, aynı zamanda eyalet ve federal politikanın etkisini ve yerel jeotermal pazarı ve endüstrisi için gelecekteki fırsatları tartışıyor.

Raporda öne çıkan bazı noktalar şöyle:

  • Amerika Birleşik Devletleri jeotermal enerji kapasitesi, 2015 sonundan 2019’un sonuna kadar 3.627 gigawatt’tan (GW) 3.673 GW’a yükseldi.
  • Amerika Birleşik Devletleri, aynı zaman diliminde, 186 megawatt (MW) isim plakası kapasitesi ekleyerek yedi yeni jeotermal enerji santralini çevrimiçi hale getirirken, 11 santral emekli oldu veya operasyonel olmayan olarak sınıflandırıldı ve 103 MW isim plakası kapasitesi çıkarıldı.
  • 2019’un sonlarından bu yana dört eyalette, Kaliforniya’da on yıl içinde inşa edilecek ilk iki jeotermal enerji santralinin planları da dahil olmak üzere dokuz yeni jeotermal Enerji Satın Alma Anlaşması imzalandı.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren jeotermal şirketlerinin dokuz eyalette toplam 58 aktif geliştirme projesi ve beklentisi var. Bu projelerden beşi, projenin tamamlanmasından hemen önceki aşama olan 4. Aşamadadır.
  • Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde 23 jeotermal bölgesel ısıtma (GDH) sistemi bulunmaktadır. En eski kurulum 1892’den (Boise, Idaho) ve en son kurulum 2017’de tamamlandı (Alturas, California)
  • ABD GDH sistemlerinin boyutu (ortalama 4 MWth) Avrupa GDH sistemlerinden (kıta çapında ortalama ~17 MWth) ve büyüklük sıraları Çin’deki ortalama GDH sisteminden (~1.000 MWth) daha küçük olma eğilimindedir.

Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Bakan Yardımcısı Kelly Speakes-Backman, “En yeni piyasa raporu, jeotermal endüstrisinin gelişmiş jeotermal sistemlere ve ısıtma ve soğutma sektörüne büyük sıçramalar yapmaya hazır olduğunu gösteriyor” dedi. “Bu adımlar, bu önemli yenilenebilir kaynağın yaygın bir şekilde konuşlandırılması potansiyelini özetliyor.”

İleriye dönük olarak, jeotermal enerji sektörü teknolojik yeniliklere hazır. Son teknoloji ürünü gelişmiş jeotermal sistemler (EGS) teknolojisi geliştirme, hibridizasyon gibi yeni enerji santrali operasyonel paradigmaları, mevcut petrol ve gaz altyapısından büyük ortak üretim potansiyelinden yararlanma ve üretilen jeotermal tuzlu sulardan kritik malzeme çıkarma yoluyla enerji üretimini genişletmek için önemli fırsatlar mevcuttur. Jeotermal bölgesel ısıtmaya yönelik yenilikçi yaklaşımlar, ısı pompası teknolojisini ve termal enerji depolamayı entegre etmenin yanı sıra enerji bölgelerinin uygulanmasını ve optimizasyonunu içerir.

Buna ek olarak, üniversiteler ve Microsoft ve Google gibi şirketler gibi yeni kamu ve özel paydaşlar, dekarbonizasyon hedeflerine ulaşmak için kampüs içi karbonsuz ısıtma ve soğutma çözümü olarak jeotermali benimsiyor.

Eyalet düzeyinde jeotermal mevzuat ve politika geliştirme, Kaliforniya, New Mexico, Washington, Hawaii ve Nevada’da aktiftir ve agresif dekarbonizasyon hedeflerine jeotermal katkılara odaklanmanın yanı sıra, jeotermal kaynakları geliştirmek için idari ve izin veren makamları düzene sokmaya odaklanır.

Bu rapor, NREL araştırmacıları ve jeotermal enerji endüstrisi kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Jeotermal Rising tarafından DOE’nin Jeotermal Teknolojileri Ofisi tarafından finanse edilerek geliştirilmiştir.

NREL kıdemli jeotermal mühendisi ve baş yazarı Jody Robins, “Bu benzersiz rapor, jeotermal enerji üretimi ve bölgesel ısıtma ve soğutma için yerel kapasiteyi ve kullanımı yakalıyor” dedi. Rapor ayrıca eyalet ve federal politikanın etkisini değerlendiriyor, jeotermal gelişme üzerine mevcut araştırmaları sunuyor ve yerel jeotermal pazarı ve endüstrisi için gelecekteki fırsatları açıklıyor.” 

Ortak yazarlar NREL’den Amanda Kolker, Francisco Flores-Espino, Koenraad Beckers, Hannah Pauling ve Ben Anderson ile birlikte Geothermal Rising’den Will Pettitt ve Brian Schmidt.

NREL, ABD Enerji Bakanlığı’nın yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği araştırma ve geliştirme için birincil ulusal laboratuvarıdır. NREL, Alliance for Sustainable Energy, LLC tarafından Enerji Departmanı için işletilmektedir.

Kaynak: NREL (https://www.nrel.gov/news/press/2021/new-nrel-report-details-current-state-vast-future-potential-us-geothermal-power-heat.html)

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.