1. Anasayfa
  2. YATIRIM

Google, jeotermal enerji ile 7/24 karbonsuz enerji ile çalışmayı hedefliyor

Google, jeotermal enerji ile 7/24 karbonsuz enerji ile çalışmayı hedefliyor
0

Google, enerji kullanımının %100’ü için yenilenebilir enerji satın almanın ötesine geçme ve 2030 yılına kadar 7/24 karbon içermeyen enerjiyle çalışma planını duyurdu. Bu hedefe ulaşmanın yeni işlem yapıları , temiz enerji politikasında ilerlemeler ve yenilikçi yeni teknolojiler üzerine çalışıyor. Daha önce hiç denenmemiş yeni nesil bir jeotermal projesi ile yakında tüm veri merkezlerinde ve altyapıya hizmet eden elektrik şebekesine karbonsuz enerji eklemeye başlayacağını duyurdu. Bunu kullanacağı tesislere Nevada, Las Vegas’taki Bulut bölgesi tesislerde dahil.

Google ve temiz enerji girişimi Fervo, fosil yakıtlara olan saatlik bağımlılığımızı azaltabilecek “her zaman açık” karbon içermeyen bir kaynak sağlayacak yeni nesil bir jeotermal enerji projesi geliştirmek için dünyanın ilk kurumsal anlaşmasını imzaladı. 2022’de Fervo, eyaletin elektrik şebekesi sistemine “sağlam” jeotermal enerji eklemeye başlayacak ve Google’ın taahhütleri halihazırda dünyanın en büyük kurumsal güneş enerjisi artı depolama gücü satın alma anlaşmalarından birini içeriyor . 

Daha da önemlisi, bu işbirliği, özellikle elektrik piyasalarını genişleten ve iyileştiren politikalarla desteklendiğinde, karbon yayan fosil yakıtların yerini alabilecek sağlam ve esnek, karbonsuz bir enerji kaynağı olarak yeni nesil jeotermalin rol oynamasına zemin hazırlıyor; yenilikçi teknolojilerin dağıtımını teşvik etmek ; ve temiz enerji araştırma, geliştirme ve gösterimine (RD&D) yapılan yatırımları artırmak. 

Yeni nesil jeotermal teknolojisi

Geleneksel jeotermal, halihazırda bir dizi elektrik şebekesine karbon içermeyen temel yük enerjisi sağlıyor. Ancak maliyet ve yer kısıtlamaları nedeniyle, küresel temiz enerji üretiminin çok küçük bir yüzdesini oluşturuyor. 

Bu yeni yaklaşımın bu kadar heyecan verici olmasının bir nedeni de budur; Gelişmiş sondaj, fiber optik algılama ve analitik teknikleri kullanarak yeni nesil jeotermal, tamamen yeni bir kaynak sınıfının kilidini açabilir. ABD Enerji Bakanlığı, politika, teknoloji ve tedarikteki gelişmelerle jeotermal enerjinin 2050 yılına kadar ABD’de 120 GW’a kadar sağlam, esnek üretim kapasitesi sağlayabileceğini keşfetti . 

Anlaşmamızın bir parçası olarak Google, yeni nesil jeotermalin üretkenliğini artırabilecek ve talebe yanıt vermede daha etkili hale getirebilecek yapay zeka ve makine öğrenimi geliştirmek ve aynı zamanda değişken yenilenebilir enerji kaynaklarının bıraktığı boşlukları doldurmak için Fervo ile ortaklık kuruyor. Bu proje henüz başlangıç ​​aşamasında olsa da umut vaat ediyor.

Fervo, kuyuların içindeki fiber optik kabloları kullanarak jeotermal kaynağın akışı, sıcaklığı ve performansı hakkında gerçek zamanlı veriler toplayabilir. Bu veriler, Fervo’nun en iyi kaynakların nerede olduğunu tam olarak belirlemesini sağlayarak, akışı çeşitli derinliklerde kontrol etmeyi mümkün kılar. Bu çalışma yapay zeka ve makine öğrenimi geliştirmesi ile birleştiğinde, bu yetenekler bir dizi yeni yerde üretkenliği artırabilir ve esnek jeotermal gücün kilidini açabilir. 

Dünya Günü’nde Google CEO’su Sundar Pichai, ilk kez küresel veri merkezi sitelerimizden beşinin 2020’de %90’a yakın veya %90 karbonsuz enerjide çalıştığını duyurdu . 

Kaynak: Google Blog

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.