1. Anasayfa
  2. ARAŞTIRMA

LiFT, Küresel Lityum Haritası Paylaştı

LiFT, Küresel Lityum Haritası Paylaştı
0

Günümüzde genellikle elektrikli araçlar için pillerin sabit güç depolamada kullanılması nedeniyle, lityum (Li) talebinin önümüzdeki on yıl içerisinde önemli ölçüde artması bekleniyor. Küresel lityum haritası kaynaklarına göre şu anda Güney Amerika’nın Lityum Üçgeni olarak adlandırdıkları tuz gölü suları (salar) ve esas olarak Avustralya’da çıkarılan Li-pegmatitler hakimdir. Ek jeolojik kaynaklar arasında Li-killeri, Li bakımından zengin boratlar ve granitlerdeki Li-mikalar mevcuttur. Yerkabuğunda lityum döngüsü hakkında, lityumun nasıl harekete geçirildiği, taşındığı ve konsantre olduğu hakkında hala araştırılıp öğrenilmesi gereken çok şey var. LiFT projesi, bu lityum döngüsünün tüm yönlerini araştırarak yeni sürdürülebilir Li kaynakları arayışını destekleyecek tüm mevduat türlerini birbirine bağlayarak araştırma süreçleri hakkında yeni bir yaklaşım geliştirmektedir. LiFT konsorsiyumu, British Geological Survey, Natural History Museum, Exeter ve Southampton üniversitelerinden araştırmacıları ve uluslararası bir proje ortakları ile beraber yürütülmektedir.

Elde Edilen Verilerle Lityum Haritası

Lityum küresel olarak, iki temel kaynaktan elde edilir: bunlar tuzlu sular ve minerallerdir. Şu anda spodumen ve petalit gibi lityum içeren mineraller, genel olarak Avustralya, Zimbabve ve Brezilya’daki pegmatitlerden elde edilmektedir; bununla birlikte, gelecekteki lityum kaynaklarının, bazı tortul kayaçların oluştuğu noktalarda hektorit ve jadarit içermesi muhtemeldir.

Tuzlu sulardan lityum ekstraksiyonu, ağırlıklı olarak Şili, Arjantin ve Bolivya’da bulunsa da bu bölgelerdeki gibi kıtasal tuzlu su birikintilerinden meydana gelebilir. Her ne kadar petrol sahası ve jeotermal tuzlu sulardan ekstraksiyon gözlemlenmiş olsa da gelecekte önemli bir lityum kaynağı haline gelebilir.

Bu bilgiler ışığında Lift araştırmaları sonucunda elde ettiği verilerle bizlere (Mayıs 2021) tarihli küresel lityum haritası paylaşıyor.

Haritayı Aşağıdaki Linkten indirebilirsiniz.
Küresel lityum (Li) madenleri, yatakları ve oluşumları (Mayıs 2021) haritası

Kaynak: LiFT (Lithium Future)

Web semineri – Almanya’da jeotermal sulardan piller için lityum, 21 Mayıs 2021

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.