1. Anasayfa
  2. HABERLER

Sandıklı’da jeotermal kaynaklar tropikal balık üretiminde kullanılacak

Sandıklı’da jeotermal kaynaklar tropikal balık üretiminde kullanılacak
0

Bilindiği üzere Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesi Hüdai kaplıcaları ve seralarıyla bilinen önemli ilçelerimizden biri. Özellikle jeotermal enerji ile ısıtmalı seraların yüksek verimleri ile ilgi çeken Sandıklı’da yeni denemeler yapılmaya devam ediyor. Son olarak jeotermal enerji ile ısıtmalı balık üretim denemelerine başlandı. Bu projelerle Sandıklı jeotermal alanı katma değer ile ve ilçeye katma değer sağlamaya devam edecek.

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, yaptığı açıklamada, belediyenin çiçek serasında SANJET A.Ş tarafından jeotermal suyla tropikal akvaryum balığı üretim çalışmasına başlandığını bildirdi.

Jeotermal ısıtmalı kapalı devre quaponik sistemle tropikal akvaryum balıkları Ar-Ge çalışması yapıldığını dile getiren Çöl, şöyle konuştu:

10 farklı türle yaklaşık 12 bin balık kapasiteli tesis, sera içerisinde kurulan akvaryumlarda üretiliyor. Tesisin kurulum amacı, en büyük üretim maliyetlerinden biri olan suyun ısıtılmasının jeotermal suyla yapılarak kış aylarından etkilenmeden 12 ay boyunca üretim yapılmasıdır. Üretmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymanın mutluluğunu duyuyoruz.

Jeotermal suyla önce ilçeyi ısıttıklarını aktaran Çöl, “Ardından seralarımızda domates ürettik, meyve sebzelerimizi kuruttuk. Bununla hayalimiz suyumuzun 4 farklı alanda kullanılmasıydı ve gördüğünüz gibi artık balık yetiştirmeye başladık. Burada en önemli nokta kışın su sıcaklığını jeotermal suyla ısıtarak maliyetleri en düşük noktalara çekerek, ekonomiye katkı sağlayıp, üretime katkıda bulunmak istiyoruz. Sandıklı Belediyesi üretiyor, üretmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.