1. Anasayfa
  2. YENİLENEBİLİR

Eden Jeotermal Sondaj Çalışmaları Yarıya Geldi.

Eden Jeotermal Sondaj Çalışmaları Yarıya Geldi.
Eden
0

Öncü firma Eden, Jeotermal enerji projesi 4,5 kilometrelik hedef derinliğinin yarısından fazlasına ulaştı.
St Austell yakınlarındaki biyomların, granit sondajına mayıs ayında başlanmasına rağmen büyük ilerleme kaydettiği söyleniyor.

Günde yaklaşık 70 metrede devam eden sondajda 2.25 kilometrelik yarı yol başarıyla aşıldı. Eden Geothermal Ltd, önümüzdeki iki buçuk ay içinde hedef derinliğe ulaşılacağı konusunda iyimser olduğunu söylüyor.

Ayrıca Şirket, açılan kuyu derinleştikçe sıcaklıklar da haliyle artıyor. Hedefe ulaşıldığında sıcaklığın 170-190 derece aralığında olacağından söz etti.

İlk kuyunun sondajı tamamlandığında, kuyunun içine koaksiyel ısı eşanjörü eklenecek. Böylelikle alt granit katmanlarıyla aşırı ısınan kuyuya su enjekte edilir.

Isınan su daha sonra yüzeye geri pompalanacaktır. Bu ısı başlangıçta Eden’in Yağmur Ormanlarını ve Akdeniz Biyomlarını, ofisleri, mutfakları ve seraları ısıtacak. Aynı su daha sonra tekrar ısıtılıp kullanılmak için yeniden kuyuya pompalanıyor.

Eden proje yöneticisi Max Skerratt şunları söyledi:

“Yer kabuğuna giden yolun yarısını geçmek, Ekvator üzerinde ilk kez yelken açmak gibi proje için anıtsal bir an. Aşağıya indikçe, ayaklarımızın altında ne olduğunu daha çok keşfediyoruz.

Orada havanın çok sıcak olduğunu biliyoruz. Dışarı çıkan çamurun sıcaklığı bize bunu söylüyor. İlk kuyunun sondajının tamamlanmasına doğru ilerlerken, belirli derinliklerde belirli sıcaklıkları da tahmin edebileceğimizi biliyoruz.

Cornwall merkezli GeoScience Ltd’den Wellsite jeologları, derin jeotermal kaynak bilgisini geliştirmeye yardımcı olmak için proje boyunca mineralojiyi örnekliyor. Bunun jeolojinin derinlemesine anlaşılmasını sağlayacağı ve bölgedeki daha fazla kaynağın rezerv olarak nitelendirilmesini sağlayacağı umulmaktadır.

Eden şirketinde başarıya ulaşan ilk sondajın ardından, bir sonraki, yaklaşık 4,5 kilometrelik benzer bir derinliğe ilki gibi bir kuyu açılacaktır.”

Proje tamamlandığında, iki kuyuya sahip Eden projesi, komşu endüstrilere 35.000’den fazla evin kullandığı ısıya eşdeğer yenilenebilir ısı ve ya yaklaşık 14.000 evin tükettiği kadar yenilenebilir elektrik sağlayabilecek.

EGL, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, Cornwall Konseyi ve Gravis Capital Management Ltd. tarafından tavsiye edildi. Yatırım ortaklığı olan GCP Infrastructure Investments Limited’in ticari olarak 17 milyon £ fon sağladı.

Kaynak: Business Cornwall

COP26 başkanı, Eden jeotermal projesindeki sondajı başlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.