1. Anasayfa
  2. HABERLER

Toyota, Jeotermal Enerji ile Hidrojen Üretecek

Toyota, Jeotermal Enerji ile Hidrojen Üretecek
toyota
0

Toyota Motor Corporation, büyük bir inşaat şirketiyle birlikte jeotermal enerji ile üretilen hidrojeni kullanan bir projeye başlayacak.

Obayashi Corporation, Kyushu’daki Oita Eyaletindeki Kokonoe kasabasında bir hidrojen tesisi kurdu. Tesis, hidrojen üretmek için suyu ayrıştırmak adına jeotermal enerji tarafından oluşturulan elektriği kullanıyor.

Bu yöntemi kullanarak, üretim sürecinde karbondioksit oluşmayacaktır. Hidrojen daha sonra Toyota’nın Kyushu’daki Fukuoka Eyaletindeki fabrikasına forkliftlerde yakıt hücreleriyle kullanılmak üzere tedarik edecek.

Otomobil üreticisi Toyota, bu yöntemi halihazırda iyi bir kullanıma soktu. Şirket, cumartesi gününden itibaren Oita’da düzenlenen bir yarışta hidrojen motoruyla donatılmış bir araç için hidrojeni yakıt olarak kullanacak.

Toyota, hidrojeni yeni nesil bir enerji kaynağı olarak gördüğü için piyasada hidrojen yakıt hücreli araçlar satıyor. Toyota’nın başkanı Toyoda Akio, şirketin hidrojen odaklı bir toplum inşa edebilmek için daha fazla ortak aradığını söyledi.

Toyoda ayrıca şirketinin karbon nötrlüğü elde etmek ve bir Japon tarzı yaratmak için daha fazla seçenek sunacağını belirtti.

Kaynak: NHK World

‘Toyota’ Enerji Üretimini Yenilenebilir Enerjiden Yana Kullanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.