1. Anasayfa
  2. HABERLER

2021 G7 Zirvesi İngiltere’nin ilk jeotermal santralinin yer aldığı Cornwall’de yapılıyor

2021 G7 Zirvesi İngiltere’nin ilk jeotermal santralinin yer aldığı Cornwall’de yapılıyor
0

Dünyanın 7 büyük ekonomisinin liderlerinin bir araya geldiği G7 Zirvesi, Koronavirüs önlemlerin kapsamında İngiltere Cornwall’da düzenleniyor. 47’nci G7 Zirvesi, Cornwall’daki Carbis Koyu’nda ve 11-13 Haziran tarihleri arasında yapılıyor. G7 Zirvesi, Covid19 sebebi ile az sayıda gazetecinin katılımı ile ve yüksek güvenlik önlemleri kapsamında gerçekleşiyor.

G7, 1975’ten bu yana, her yıl başka bir ülkenin ev sahipliği ile ortak politikaların oluşturulması, ekonomi gündeminin değerlendirilmesi ve iş birliklerinin artırılması amacı ile gerçekleştiriliyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın başkanlığını yapacağı G7 Zirvesi’nde, devam eden küresel salgın, iklim değişikliği ve küresel jeopolitik riskler masaya yatırılacak.

G7 Zirvesi’ne, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, İtalya Başbakanı Mario Draghi, ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve ayrıca Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa katılıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel bu yıl görevinden ayrılmadan önce son kez G7 Zirvesi’ne katılıyor. Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve ABD Başkanı Joe Biden da bu yıl ilk kez zirveye katılıyorlar.

2021 G7 Zirvesi’nin Gündemi Salgın ve İklim Değişikliği ile Mücadele

2021 G7 Zirve’sinde, küresel jeopolitik riskler, küresel ekonomiyi sarsan Koronavirüs salgını ile mücadele ve iklim değişikliği başlıkları bulunuyor. Son dönemde iklim değişikliği ile mücadele konusuna küresel çapta liderlik yapmak isteyen İngiltere, zirveyi, ülkenin ilk jeotermal tesisinin de yer aldığı Cornwall’da düzenleyerek dünyaya daha çevreci çözümler için iş birliği mesajı vermeyi amaçlıyor.

G7 Zirvesi, son yıllarda iklim değişikliği ile mücadele konusuna küresel çapta liderlik yapmak isteyen İngiltere’nin, yamaçları, kıyı şeridi, doğal dokusu ile bilinen ve ülkenin ilk jeotermal tesisinin de yer aldığı Cornwall’da gerçekleştiriliyor. G7 Zirvesi’nde, daha çevreci çözümler üretebilmek adına küresel işbirliği mesajlarının verileceği düşünülüyor.

Ayrıca G7 Zirvesi’nde, iklim değişikliği ile mücadelenin en önemli gündem başlıkları içerisinde olması düşünülüyor. Daha önce İngiltere’nin karbon emisyonunun 2035 yılına kadar yüzde 78 seviyesinde azaltılmasının hedeflendiğini duyuran İngiltere Başbakanı Johnson’ın, zirve sırasında, diğer ülke liderlerine de benzer adımları hızlandırmaları çağrısında bulunacağı düşünülüyor. G7 Zirvesi’nin gündeminde ayrıca, siber güvenliğin artırılması, serbest ve adil ticaretin desteklenmesi başlıklarının da bulunması bekleniyor.

Kaynak: AA

https://www.jeotermalhaber.com/event/cop26-baskani-eden-jeotermal-projesindeki-sondaji-baslatti/

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.