1. Anasayfa
  2. ARAŞTIRMA

Gelişmiş Jeotermal Sistem ‘de Teknoloji Atılımı

Gelişmiş Jeotermal Sistem ‘de Teknoloji Atılımı
0

Gelişmiş jeotermal sistem (EGS) , jeotermal enerji için teknoloji atılımını sağlıyor. Fervo Enerji’nin pilot projesindeki kuyu testi sonuçları, 7/24 karbonsuz gelişmiş jeotermal enerji rekor üretimini doğruluyor.

Fervo Enerji, Nevada’nın kuzeyindeki tam ölçekli pilot projesi” Project Red” kuyu testini başarıyla tamamladığını duyurdu. Ayrıca, projeden elde edilen bulguların yeni nesil jeotermal enerji dağıtımı üzerindeki etkilerini açıklamak için Houston’daki araştırma ortaklarını ağırlıyor.

Başarılı kuyu testi, Fervo’nun sondaj teknolojisinin ticari uygulanabilirliğini doğruluyor. Project Red’i tarihteki en verimli gelişmiş jeotermal sistem olarak belirliyor. 30 günlük kuyu testi, 63 lt/sn akış hızına ulaşarak 3,5 MW elektrik üretimini mümkün kıldı. Fervo, yanal uzunlukta 990.6 m yatay kuyu çifti açan ve kontrollü akışı sağlayan ilk şirkettir. Ek olarak, İzli test sonuçlarına göre 191 °C’lik bir sıcaklığa ulaşmıştır. ABD Enerji Bakanlığı tarafından oluşturulan uyarılmış sismisite azaltma protokolünü uyguladı ve problem yaşamadı.

Petrol ve gaz endüstrisinde kullanılan sondaj teknolojisini uygulayarak, dünya çapında yeni coğrafyalarda 7/24 karbonsuz enerji kaynakları üretebileceğimizi kanıtladık.

Tim Latimer Fervo Energy CEO’su ve Kurucu Ortağı

“Petrol ve gaz endüstrisinde kullanılan sondaj teknolojisini uygulayarak, dünya çapında karbonsuz enerji kaynakları üretebileceğimizi kanıtladık. Paylaştığımız sonuçlar, Fervo çalışanlarının ve sektör ortaklarının, özellikle Google’ın uzun yıllara dayanan özverili çalışmalarının ürünüdür.” Fervo Energy CEO’su ve Kurucu Ortağı Tim Latimer.

2021’de Fervo ve Google, yeni nesil jeotermal enerji geliştirmeye yönelik dünyanın ilk kurumsal anlaşmasını imzaladı. İş ortaklığının amacı, şirketin fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltacak, karbonsuz bir kaynak sağlamak. Fervo’nun Project Red’den elde ettiği sonuçlar, ABD Enerji Bakanlığı’nın bulgularını destekliyor. Ek olarak,  jeotermal enerjinin ABD’nin güç ihtiyacının %20’sinden fazlasını karşılayabileceğini, rüzgar ve güneşi tamamlayabileceğini gösteriyor. Fervo’nun buluşu ile jeotermal dağıtımın önünde hiçbir teknolojik engel kalmadı.

Son olarak, Princeton Üniversitesi’nde Sıfır Karbon Enerji sistemleri Araştırma ve Optimizasyon (ZERO) laboratuvarının lideri ve Yardımcı Doçent Jesse Jenkins, şunları söyledi: “Güç sistemleri modellemesi, jeotermalin tamamen karbondan arındırılmış bir şebekede kritik bir oyuncu olabileceğini doğruluyor. Fervo’nun başarılı pilot projesi, yeni nesil jeotermal teknolojisini modeller dünyasından gerçek dünyaya taşıyor ve bizi jeotermalin tüm potansiyelini ortaya çıkarma yolunda başlatıyor.”

Kaynak: Fervo Energy

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.