1. Anasayfa
  2. HABERLER

Polonya, Jeotermal Enerji Sadece Isıtma İçin Kullanılmamalıdır

Polonya, Jeotermal Enerji Sadece Isıtma İçin Kullanılmamalıdır
0

Polonya’da gerçekleştirilen Zakopane Jeotermal VI Ulusal Kongresine katılan bilim adamları, Jeotermal Enerji bölge ısıtma ile sadece bu alanlara hizmet edebildiği, ancak organik tarım, balık yetiştiriciliği termofilik veya ahşap kurutma sürecinde kullanılabileceğini savundu.

Jeotermal Polonya Derneği Başkanı Prof. Beata Kępińska, “Polonya’da jeotermal ısıtmanın payı sadece yüzde 1’in altındadır, ancak bu alan gelişmeye devam edecektir. Jeotermal enerji için çok büyük bir toplumsal kabul vardır, maalesef bunun pahalı olduğu ve ödemeyeceği inancı vardır. Biz sürekli emisyon-ücretsiz jeotermal ısı kullanımı değerli olduğunu fark için çalışıyoruz ve bu bizim doğal kaynağımızdır” ifadesinde bulundu.

Polonya’da şu anda altı jeotermal ısı santrali bulunuyor. Kaplıcalar da bir düzine kadar rekreasyon merkezleri ve kaplıcalar kullanılmaktadır. Polonya’da, gelecekte kullanılmak amacına hizmet edecek bir düzine kadar araştırma kuyusu gerçekleştirilmektedir.

Prof Kępińska tarafından belirtildiği gibi, Polonya’da jeotermal enerjinin gelişmesiyle ilgili en büyük ilgi rekreasyon ve tedaviye doğru gidiyor dedi.

Mszczonow,  Avrupa’nın en büyük eğlence merkezi inşası için de jeotermal su kullanılacağını belirtti.

Ancak jeotermal enerji sadece ısınma ve rekreasyon ile ilgili değildir. Son yıllarda Polonya, sözde sığ jeotermal enerjinin geliştirilmesi gerçekleşecektir.

Prof. Kępińska, Polonya’da tamamen standart olmayan jeotermal kaynak kullanımı var. Örneğin Trzesacz Atlantik somon, termofilik kültür de başarıyla jeotermal enerji kullanılmakta olduğunu söyledi.

Podhale’de, Maden Kaynakları ve Enerjisi Enstitüsü’nün Polonya Bilimler Akademisi’nde birkaç yıl boyunca, termofilik balık ve sebze yetiştiriciliğinin deneysel yetiştiriciliği var, burada jeotermal ısı, örtülerin altındaki ürünleri ısıtmak için kullanıldı. Bunların Polonya’da da iyi gelişmiş alanlar olduğunu ortaya çıkartmaktadır.

Prof. Kępińska, Polonya’daki hızlı büyüyen organik tarım da bu enerji kaynağını kullanmak istiyor. Bu, yiyecek üretiminin çok arzu edilen bir yoludur, çünkü gittikçe daha çok bu tür gıdaların alıcıları temiz enerji sayesinde üretildiğini bilmek isterler.

Yeterli jeotermal su kaynaklarının bulunduğu Polonya’da ekolojik tarımın gelişebileceğini savundu.

 

 Kaynak  

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.