1. Anasayfa
  2. HABERLER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Jeotermal Başkenti Aydın’ı Ziyaret Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Jeotermal Başkenti Aydın’ı Ziyaret Etti
0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aydın’ın Efeler ilçesindeki jeotermal santralini ziyaret etti. Dönmez, tesiste yaptığı incelemelerin sonrasında gazetecilere açıklamalar yaptı.

Aydın’ın jeotermal enerji alanında başkent olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, Türkiye’nin jeotermal kurulu gücünde dünyada 4’üncü, Avrupa’da ise birinci olduğunu ve ayrıca Türkiye’deki 65 jeotermal santraldeki kurulu gücün de 1665 megavata ulaştığını belirtti. Ayrıca Dönmez, 65 santralin 33’ünün Aydın’da yer aldığını kaydetti.

Sular Tekrardan Yeraltında

Fatih Dönmez, jeotermal kaynaklar sayesinde yılın her günü ve neredeyse %90 oranında elektrik enerjisi üretildiğini belirtti. Ayrıca Dönmez, tesislerin 8 bin saat ve sürekli çalışabildiğini ve yer altından çıkarılan suların tekrardan yer altına iletildiğini de söyledi.

Bakan Dönmez, “Birilerinin bilerek ya da bilmeyerek yanlış yönlendirdiği konulardan birisi de bu sıcak suyun yüzeye bırakıldığı şeklinde. 120-130 derecelik suyu bırakın, 70-80 derecede bir canlı yaşayabilir mi? Mümkün değil. Kaldı ki bu tesislerin sürekli düzenli üretim yapabilmesi için ısı enerjisini aldıktan sonra soğuyan suyu tekrar yerin altına, aynı seviyelere deşarj etmesi lazım. Hem bizim bakanlığımız hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yetkilileri bu denetimleri sık sık yapıyor.

Bugüne kadar yaklaşık 4 bin dönüm seralar jeotermalle kaynaklarla ısıtılırken şu anda projesi, yapımı devam eden 14 bin dönüm sera alanı daha var. Çevre mevzuatı çok net. Orada sıfır toleransla gidiyoruz. Mevzuata uygun hareket etmekle birlikte bu santralleri, yatırımları karalayan bir kesim de var. Bunlara da bilimsel tüm araştırmaları ve verileri ortaya koyarak diyeceğiz ki ‘Savunduğunuz şeyler doğru değil, yanlış bilgiler veriyorsunuz, kamuoyunu yanıltıyorsunuz. Doğrusu bu.’ diyeceğiz.”

Dönmez, ayrıca geçtiğimiz senelerde incir üretiminde artış olduğunu bildirerek, “Kalite de bir sıkıntı yok. Hastalıklara sebep olduğuna dair iddialar var. Onu da otoriterlerle görüştük. Aydın’ın sağlığıyla alakalı bu tesisler olmazdan evvelki dönem ile bu tesisler olduktan sonraki dönem arasında aleyhte bir durum söz konusu değil. Yanıltmayalım, doğrusu neyse onu vatandaşımızla paylaşalım arzusundayız.” dedi.

Kaynak: AA

Aydın’da Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için protokol imzalandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.