1. Anasayfa
  2. HABERLER

IRENA, Jeotermal Enerjide Genişlemenin Çoğu +219 MW İle Türkiye’de

IRENA, Jeotermal Enerjide Genişlemenin Çoğu +219 MW İle Türkiye’de
0

IRENA, (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı) tarafından yayınlanan yeni verilere göre, yenilenebilir enerji kapasitesinde on yıldan fazla süredir devam eden güçlü büyüme eğilimi, 2018’de küresel 171 gigawatt (GW) ilavesiyle devam etti. Yıllık yüzde 7,9’luk artış, büyümenin yüzde 84’ünü oluşturan güneş ve rüzgar enerjisinden yeni ilavelerle desteklendi. Küresel güç kapasitesinin üçte biri şimdi yenilenebilir enerjiye dayanmaktadır.  

IRENA’nın yenilenebilir enerji kapasitesine ilişkin en kapsamlı, güncel ve erişilebilir rakamlar olan 2019Yıllık  Yenilenebilir Kapasite İstatistikleri 2019 , değişen hızlarda olmasına rağmen, dünyanın tüm bölgelerinde büyüme olduğunu göstermektedir. Asya, toplam yenilenebilir enerji tesislerinin yüzde 61’ini oluştururken, yenilenebilir enerji kapasitesini yüzde 11,4 oranında büyüttü, 2018’de yüzde 17,7’lik bir artışa tanık olan Okyanusya’da büyüme hızlı oldu. Afrika’nın yüzde 8,4’lük büyümesi ise üçüncü sırada yer aldı. Asya’nın 2018’de eklenen tüm yeni enerji üretim kapasitesinin yaklaşık üçte ikisi, gelişmekte olan ve gelişen ekonomilerin öncülüğünde yenilenebilir kaynaklardan geliyordu.

IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin, “Zorlayıcı iş vakası sayesinde, yenilenebilir enerji, yeni güç üretim kapasitesi için tercih edilen teknoloji olarak kendini kanıtladı” dedi. “2018’deki güçlü büyüme, küresel enerji dönüşümünün itici gücü olarak yenilenebilir güce doğru devam eden bir kayışı yansıtan son beş yılın dikkat çekici trendini sürdürdüğünü” belirtti.

Amin, “Yenilenebilir enerji dağıtımının küresel iklim hedeflerine ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmamızı sağlamak için daha da hızlı büyümesi gerekiyor” dedi. “Yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelinden tam anlamıyla yararlanan ülkeler, ekonomilerini kirletmenin yanı sıra bir dizi sosyoekonomik faydadan da yararlanabilecekler.”  

IRENA’nın analizi ayrıca, özellikle fosil yakıtlar ve nükleer olmak üzere yenilenebilir olmayan enerjilere karşı yenilenebilir enerji üretim kapasitesindeki büyümeyi karşılaştırdı. Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya’da yenilenemeyen üretim kapasitesi 2010’dan bu yana yaklaşık 85 GW azalırken, aynı dönemde hem Asya hem de Orta Doğu’da artmıştır. 2000’den bu yana, yenilenemeyen üretim kapasitesi yılda yaklaşık 115 GW artmıştır (ortalama olarak), yukarı veya aşağıya gözle görülür bir eğilim yoktur.

Teknolojiden öne çıkan özellikler:

Hidroelektrik: Hidrolikteki büyüme 2018’de yavaşlamaya devam etti, ancak yalnızca 2018’de (+8.5 GW) önemli miktarda yeni kapasite eklendi.

Rüzgar enerjisi: Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 2017’de 49 GW arttı. Çin ve ABD, sırasıyla 20 GW ve 7 GW artışla, rüzgar enerjisi genişlemesinde en büyük payı oluşturmaya devam etti. 1 GW’dan fazla genişleyen diğer ülkeler: Brezilya; Fransa; Almanya; Hindistan; ve İngiltere

Biyoenerji: 2018’de üç ülke nispeten düşük biyoenerji kapasitesi genişlemesinin yarısından fazlasını oluşturdu. Çin, kapasiteyi 2 GW ve Hindistan’a 700 MW artırdı. Kapasite ayrıca İngiltere’de 900 MW arttı

Güneş enerjisi:  Güneş enerjisi kapasitesi geçen yıl 94 GW arttı (yüzde + 24). Asya, 64 GW’lık bir artışla küresel büyümeye hükmetmeye devam etti (2018’deki küresel genişlemenin yaklaşık% 70’i). Geçen yılın trendini koruyan Çin, Hindistan, Japonya ve Kore Cumhuriyeti bunun çoğunu oluşturuyor. Diğer önemli artışlar ABD (+8.4 GW), Avustralya (+3.8 GW) ve Almanya (+3.6 GW) oldu. 2018’de önemli ölçüde genişleyen diğer ülkeler arasında şunlar bulunmaktadır: Brezilya; Mısır; Pakistan; Meksika, Türkiye ve Hollanda.

Jeotermal enerji:  Jeotermal enerji, 2018’de 539 MW artarken, genişlemenin çoğu Türkiye (+219 MW) ve Endonezya’da (+137 MW), ardından ABD, Meksika ve Yeni Zelanda’da gerçekleşti.

Küresel olarak, toplam yenilenebilir enerji üretim kapasitesi, geçen yılın sonunda 2.351 GW’a ulaştı – toplam kurulu elektrik kapasitesinin yaklaşık üçte biri. Hydropower, 1 172 GW kurulu güce sahip en büyük paya sahip – toplamın yaklaşık yarısı. Rüzgar ve güneş enerjisi kalan kısımların çoğunu sırasıyla 564 GW ve 480 GW kapasiteye sahip. Diğer yenilenebilirler arasında 121 GW biyoenerji, 13 GW jeotermal enerji ve 500 MW deniz enerjisi (gelgit, dalga ve okyanus enerjisi) bulunmaktadır.

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.