1. Anasayfa
  2. DÜNYA

Karbon Tutma Tesisi inşaatı başlıyor

Karbon Tutma Tesisi inşaatı başlıyor
0

30 Haziran’da, Hellisheidarvirkjun jeotermal santralindeki CO2 ve H2S yakalama tesisi olan Silverstone projesinde inşaat başladı. İyileştirme sayesinde, elektrik santralinden neredeyse tüm karbondioksit ve hidrojen sülfit emisyonlarının (karbon tutma) yakalanması sağlanacaktır.

Carbfix’in CEO’su Edda Aradóttir ve ON Power’ın CEO’su Árni Hrannar Haraldsson istasyon için ilk kepçeyi aldılar. Duyuru, bunun Carbfix ve ON Power arasındaki ortak bir proje olan sözde Silverstone projesi için inşaatın başladığını söylüyor. Hellisheidarvirkjun jeotermal enerji santrali’ndeki yeni inşaat projesi, “Silverstone” karbon tutma tesisinde gerçekleşecek.

Mannvit’in rolü, proses tasarımı (P&ID) ve absorpsiyon kolonunun tasarımı, detaylı mekanik tasarım, çelik boru tesisatı tasarımı ve ekipman yerleşimi, reenjeksiyon kuyusunun detaylı tasarımı, test etme ve devreye almadır.

Bununla beraber, neredeyse tüm karbondioksit ve hidrojen sülfit, Hellisheidarvirkjun jeotermal enerji santralinin emisyonlarından çıkarılacak. Sonrasında, Carbfix teknolojisi kullanılarak yakındaki bazalt kaya katmanlarına pompalanacak. Amaç, karbon yakalama tesisinin 2025 yılında devreye alınmasıdır. Böylece, dünyadaki ilk sıfıra yakın karbon ayak izine sahip jeotermal enerji santrali olacak.

2014 yılında devreye alınan Hellisheidi jeotermal ısı ve enerji santralindeki mevcut yoğuşmasız gaz giderme tesisi, elektrik santralinden yaklaşık %30 karbondioksit ve %75 hidrojen sülfür yakalıyor. Mannvit o tesisin mühendisliği üzerinde çalıştı.

2021’de bu yeni proje, Avrupa Birliği İnovasyon Fonu’ndan 600 milyon ISK hibe aldı.

Kaynak: Mannvit

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.