1. Anasayfa
  2. FİRMA

Gürmen Group, RE100’E Kabul Edilen İlk Türk Şirket Oldu

Gürmen Group, RE100’E Kabul Edilen İlk Türk Şirket Oldu
0

Gürmen Group, RE100’E Kabul Edilen İlk Türk Şirket Oldu

YENİLENEBİLİR ENERJİ LİGİ RE100’E KABUL EDİLEN İLK GÜRMEN GROUP İLK TÜRK ŞİRKETİ OLDU

Enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayan Gürmen Group, bu alanda dünyanın en güçlü markalarının yer aldığı RE100 platformuna kabul edilen ilk Türk şirketi oldu. Elektrik ihtiyacının %100’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı taahhüt eden şirketler için global bir kurumsal liderlik girişimi olan RE100’de Gürmen Group’un yanı sıra, Ikea Group, Aeon, Aviva, AXA, BBVA, Danone, E-bay, Facebook, General Motors, Goldman Sachs, Google gibi dünya çapında 150’nin üzerinde marka yer alıyor.

Yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarıyla Türkiye’nin öncü kurumları arasında yer alan; çevreye, insana, doğaya ve kültürel dokuya karşı sorumluluk anlayışıyla faaliyetlerini yürüten Gürmen Group, tüm dünyada yenilenebilir enerji ligi olarak gösterilen RE100 platformuna kabul edilen ilk Türk şirketi oldu. Her saniye dünyadaki elektrik tüketiminin yaklaşık üçte ikisinin kullanıldığı gerçeğinden hareket eden RE100 üyeleri kullandıkları elektriği yenilenebilir kaynaklardan karşılayarak iklim değişikliği etkilerinin en aza indirgenmesinde önemli bir rol oynuyor. RE100’de telekomünikasyondan tekstile, otomotivden mobilya sektörüne kadar dünya devi 150’nin üzerinde marka bulunuyor.

Gürmen Group, Maspo Enerji ile yenilenebilir enerji yatırımlarına devam ediyor

Türkiye’de hazır giyim ve perakende, enerji, madencilik, tarım ve hayvancılık ile inşaat, gayrimenkul geliştirme gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren Gürmen Group, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarının ilk adımı olarak 2010 yılında Maspo Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. Manisa Alaşehir’de jeotermal enerji üretimine başlayan grup, yenilenebilir enerji konusundaki yıllık 10 MW’lık üretim miktarıyla toplam tüketiminin üzerinde kapasiteye ulaşmayı başardı. Kapasitenin gelecek yıl sonuna kadar yaklaşık 40 MW’a ulaşması planlanıyor.

RE100 girişimini organize eden The Climate Group CEO’su Helen Clarkson, Gürmen Group’un başarısıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Temiz enerji ve iklim değişikliği konularındaki liderliği için Gürmen Group’u tebrik ediyoruz. %100 yenilenebilir elektrik taahhüdüyle Türkiye’deki binlerce firmaya örnek teşkil etmekle birlikte yenilenebilir enerjinin ekonomik büyümeye nasıl destek olabileceğini gösteriyor. Bu yıl Climate Week’te RE100’ün yeni coğrafyalara ulaşmasını kutluyoruz, Gürmen Group gibi yenilenebilir enerjiyi bir iş fırsatı olarak gören firmalar olmasaydı bunun gerçekleşmesi mümkün olmazdı.”

Gürmen Group Hakkında:

Gürmen Group; hazır giyim ve perakende, enerji, madencilik, tarım ve hayvancılık, inşaat ve gayrimenkul geliştirme alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’de yerleşik grup, yaklaşık 3.000 kişiyi istihdam ediyor, hazır giyim alanında dünya çapında 60’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

RE100 Platformu Hakkında:

The Climate Group tarafından CDP işbirliği ile hayata geçirilen RE100, %100 yenilenebilir enerji taahhüdünde bulunan dünyanın en etkili şirketlerini bir araya getiren bir girişim. Yenilenebilir enerjiler; enerji maliyetlerinde büyük bir tasarruf ve şirketlerin emisyon azaltma hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayan doğru bir iş kararı. Global Fortune 500 firmaları dahil olmak üzere RE100 üyeleri, toplam 2.75 Trilyon Dolar ciro ile, bilgi teknolojilerinden otomobil üretimine geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyorlar. Birlikte; yetkililere ve yatırımcılara düşük karbon ekonomisine geçiş için güçlü bir mesaj gönderiyorlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.