1. Anasayfa
  2. ARAŞTIRMA

Türkiye’deki jeotermal umutlar tazeleniyor

Türkiye’deki jeotermal umutlar tazeleniyor
0

Türkiye’nin Adana ve Sivas illerinde jeotermal arama faaliyetlerine başlanması planlanıyor.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Adana ilinde 4.983,5 hektarlık geniş bir alan için AR:18 Ruhsatı almıştır. Bu ruhsat kapsamında MTA, Karaisalı İlçesi Kuzgun Köyü’nde tahmini proje bedeli yaklaşık 10 milyon TL (yaklaşık 503.000 ABD Doları) olan bir kuyu açmayı planlamaktadır. Sonuç olarak planlanan sondaj kuyusu 2.000 metre derinliğe ulaşacaktır.

Buna ek olarak MTA, AR:28 Ruhsatı kapsamındaki 4.999 hektarlık geniş arazi içerisinde Sivas ilinin Yıldızeli ilçesinde 5.400 metrekarelik bir alanı kapsayan jeotermal arama çalışmalarını da planlamıştır. 600 (+100) metre derinliğinde olması beklenen sondaj kuyularının açılması, bölgedeki potansiyel hakkında değerli bilgiler sağlayacaktır.

Daha önceki araştırmalardan elde edilen bir jeolojik rapor, Paleozoik yaşlı Karaçayır Formasyonu, Mesozoyik yaşlı It Dağı Kireçtaşı, Senozoik yaşlı Hafik Formasyonu ve İncesu Formasyonu gibi çeşitli oluşumları içeren Sivas bölgesinin kompozisyonunu vurgulamaktadır. Bölgedeki tektonik aktivite, eğim atımlı normal fayların ve kıvrım yapılarının varlığından anlaşılmaktadır. Bununla beraber tespit edilen birincil rezervuar kayaç, It Dağı Kireçtaşı olup, Hafik ve İncesu Formasyonları örtü kaya oluşumları için uygun özelliklere sahiptir.

Türkiye, aktif jeolojik faaliyetleriyle tanınan bir ülkedir ve bu da onu geleneksel jeotermal santrallerin kurulması için umut verici bir olasılık haline getirmektedir. Ek olarak, Eavor’un Gelişmiş Jeotermal Sistemleri , ülkedeki daha da büyük jeotermal enerji kaynaklarının kilidini açma potansiyeline sahiptir. Bu kapalı döngü sistemin çok yönlülüğü ve sürdürülebilirliği, artan enerji taleplerini karşılamak için ülkenin jeotermal potansiyelini kullanırken Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü geliştirebilir.

Kaynak: Eavor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.