1. Anasayfa
  2. DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Enerji Sektöründe Dijital Dönüşüm

Enerji Sektöründe Dijital Dönüşüm
0

Dijital dönüşüm her geçen gün birçok yeni sektörü kapsamına alıyor. Dijital dönüşümün e en önemli sektörü ise enerji. Enerji sektöründe teknolojiye ayak uydurmak için yapılan yatırımlar kullanılan teknolojinin kısa zamanda geçerliliğini yitirmesinden dolayı dijital dönüşümde beklenen etki hem uzun dönemde geröekleşiyor hemde yüksek maliyeti oluyor.

Yeni nesil dijital dönüşümde ise özellikle blockchain teknolojinin yaygın kullanılmasıyla daha kalıcı ve daha hızlı dönüşüm olacak gibi görünüyor.

Genel anlamda yeni nesil dijtial dönüüm sürecine Enerji 4.0 denilebilir. Enerji 4.0’da en önemli teknolojiler dijital sözleşmeler (blockchain), (loT) nesnelerin İnterneti, akıllı ürünler, big data, akıllı santraller ve bulut teknolojisidir.

Enerji 4.0 Kavramı

Endüstri 4.0 gibi yaygın bir terim haline gelmeyen Enerji 4.0, enerji sektöründeki dijitalleşmeyi ifade etmek için kullanılmaktadır. Enerji 4.0 devrimine neden ihtiyaç duyulduğu aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Fiziksel enerji dünyasındaki hızlı değişim

► Yenilenebilir kaynaklarla alakalı kesintiler

► Nükleer enerjinin kullanımdan kalkmaya başlaması

► Linyit, sert kömür, yağ ve gaz gibi kaynakların da kullanımından kalkmaya başlaması

► Yeni iletim ve dağıtım şebekeleri

► Depolama

Ticari dünyadaki hızlı değişim

► Ayrıştırma

► Ticaret

► Piyasadaki yeni firmalar

► Piyasadaki yeni ürünler

Verilerin akışı ve toplamının hızlanması

Bu süreçte Enerji 4.0 için en önemli bileşen siber-fiziksel sistemlerdir. Siber fiziksel sistemler, fiziksel bileşenlerden oluşan ve bilgisayar tabanlı algoritmalardan tarafından kontrol edilen ve izlenen sistemlerdir. Enerji endüstrisi, sanayi devrimi ile büyük ve kompleks bir siber fiziksel sistem haline gelmektedir. Enerji sektöründeki bu gelişmeler ise Endüstri 4.0’ı maddi anlamda olumlu yönde etkilemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.