1. Anasayfa
  2. HABERLER

Almanya, 50 MW İle En Büyük Jeotermal Enerji Santrali İnşaatına Başladı

Almanya, 50 MW İle En Büyük Jeotermal Enerji Santrali İnşaatına Başladı
0

Almanya, 50 MW İle En Büyük Jeotermal Enerji Santrali İnşaatına Başladı

(PM) Münih’teki en güçlü jeotermal santral Thalkirchen’deki güney ısıtma tesisinde inşa ediliyor: Almanya’nın bugüne kadarki en büyük jeotermal tesisi olacak. 50 megavatlık bir üretim ile, 2020 yılına kadar 80.000 Münihli için eko-ısı tedarik edecek. Altı sondaj üzerinde çalışma başladı.

Yeni jeotermal santral için, toplam altı sondaj deliği, bir sondaj sahasından 2800 ila 3100 metre derinliğe kadar yıldız şeklinde batırılacak. 900 metre sonra, yatay olarak saptırılması planlanmaktadır. Amaç, derin akiferdeki üretim ve enjeksiyon kuyularının 1200 metreden daha uzak olması. Bu mesafe, söz konusu hidrolik kısa devrenin oluşmasını engeller ve bu da alt kuyuya geri dönen soğutulmuş suyun bir kez daha üretim kuyusunun üstünde kaldırılması anlamına gelir.

 

Avrupa’nın en büyüklerinden Schäftlarnstrasse’deki tesisin özel özelliği , ilk defa Münih’in ortasında Stadtwerke München (SWM) sondajıdır. Helge-Uve Braun: “Bu yüzden burada özel bir gürültü önleme konsepti geliştirdi. Çevre üzerindeki etki en aza indirilmelerek,  Diğer şeylerin yanı sıra, söz konusu konsept, gürültü kaynaklarının derhal tespit edilmesi ve kontrol edilmesi, gürültü bariyerleri, özellikle sessiz sondaj kulesi ve uyarlanmış şantiye lojistiği için devam eden ölçümleri içermektedir. Böylece, gürültülü teslimat ve boşaltma işlemleri neredeyse sadece gün boyunca gerçekleşiyor.

Josef Daldrup, Daldrup & Söhne AG CEO’su: “Avrupa çapında Grünwalder Tiefbohrunternehmen olarak, Stadtwerke München bir proje ortağı olarak çalışmaktan mutluyuz. Bu proje şu anda Avrupa’nın ısı üretimi için en büyük jeotermal projelerinden biridir. Altı kuyucuk, emisyonla optimize edilmiş derin sondaj kulelerimizden birini ve yerel koşullara uyarlanmış bir gürültü azaltma konseptini kullanarak deneyimli sondaj ekipleri tarafından açılacak. SWM için jeotermal kuyuların, özellikle de şehir içi alanlarındaki büyüklükleri nedeniyle, Almanya ve Avrupa’da yenilenebilir enerji kaynağı olarak jeotermal enerjinin kullanımı için deniz feneri karakterleri vardır. ”

Sondaj çalışmaları 2019’un sonunda tamamlanmalıdır. Daha sonra, teknolojinin içinde bulunduğu ısıtma merkezi inşa edildi. Daha sonra, uzun vadeli pompalama deneyleri ve sistemin ince ayarlaması başlar. 2020’ye kadar, sonunda çevrimiçi olacak.

SWM’nin bölge ısıtma vizyonu gerçeğe dönüşüyor,

Derin jeotermal enerjinin öncülerinden biri olan SWM. Riem’deki jeotermal ısı ve Sauerlach santral (elektrik ve ısı) 2016 Freiham içinde, jeotermal sistemi (ısı) 2013 yılında faaliyete geçen 2004 yılından bu yana fuar merkezi ve fuar alanına ısı kaynağının bu yöntemi kullanmaktadır. Aynı yıl, SWM, Dürnhaar ve Kirchstockach’ta iki tane daha jeotermal enerji santrali (elektrik) satın aldı.

Helge-Uve Braun: “Hem yenilenebilir enerjileri hem de elektrik ve ısı sektörlerinde genişliyoruz. Ve ısı alanında en fazla enerji tüketilir. Amacımız, 2040 yılına kadar Almanya’nın ilk büyük kentini yapmak, bu bölgede bölgesel ısınma, yenilenebilir enerji kaynaklarından yüzde 100’nü kullanarak  Jeotermal enerji ile bölgeye önemli katkıyı sağlayacaktır. ”

Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.