1. Anasayfa
  2. DÜNYA

El Salvador Jeotermal Enerji İle Bitcoin Üretecek

El Salvador Jeotermal Enerji İle Bitcoin Üretecek
0

Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un kripto para birimi olan Bitcoin, ilk kez bir ülkede yasal hale getirildi.

Salvadorlu siyasetçi ve iş adamı Nayib Armando Bukele Ortez,  2015 yılından 2018 yılına kadar San Salvador‘un belediye başkanıydı. 3 Şubat 2019’da gerçekleşen seçim sonucunda El Salvador‘un yeni başkanı olarak seçildi.

El Salvador’un  resmi para birimi Bitcoin olarak kabul eden ilk ülke olması, çok büyük ölçekli bilgisayar faaliyeti gerektireceğinden dolayı, devasa enerji tüketen kripto para madenciliğinin üstesinden nasıl geleceği sorusunu beraberinde getirdi. Devlet Başkanı Nayib Bukele, madencilikte kullanılması gereken enerji tüketimini, çare olarak aktif volkanlardan kaynaklanan jeotermal enerjiyi belirterek açıklama yaptı. 

Orta Amerika’nın çete şiddeti ve yoksulluk nedeniyle ABD’ye yoğun göç veren ülkesi El Salvador‘dan hem ekonomiyi toparlamak hem de göç edenlerin yurtlarına gönderdiği havalelerdeki masraflardan kurtulmak amacıyla Bitcoin‘i ülkede yasal para birimine dönüştürmesinin ardından beklenmedik bir açıklama daha geldi.

Nayib Bukele, Twitter’da paylaştığı tweetinde;

 “Devlete ait jeotermal elektrik şirketimiz LAGeoSV’nin başkanına Bitcoin madenciliği için volkanlarımızdan çok ucuz, yüzde 100 temiz, yüzde 100 yenilenebilir, sıfır emisyonlu enerji tesisleri için plan hazırlaması talimatını verdim” dedi. 

Bitcoin Üretimi için Hazırlıklar Başladı

Aradan birkaç saat sonra yeni açılmakta olan bir jeotermal kuyunun videosunu da paylaşan Nayib Bukele;

Mühendislerimiz, volkanlarımızdan yaklaşık 95 megavat yüzde 100 temiz, sıfır emisyonlu jeotermel enerji sağlayacak yeni bir kuyu açtıklarını bana bildirdi” dedi.

Bunun etrafında tam bir Bitcoin madenciliği merkezi tasarlamaya başladıklarını belirten El Salvador Devlet Başkanı, videoda kuyudan püskürenin de saf su buharı olduğunu söyledi.

Kaynak: Twitter

Pandemi ile Avrupa Jeotermal Enerji Projeleri Durdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.