1. Anasayfa
  2. DÜNYA

İngiltere’deki derin jeotermal enerji raporu

İngiltere’deki derin jeotermal enerji raporu
0

İngiliz jeolojik araştırma (BGS) raporu, derin jeotermal enerjinin etrafındaki mevcut durumu ve gelecekteki potansiyelini değerlendiriyor.

BGS, Arup ile işbirliği içinde, Kuzey Doğu Yerel Girişim Ortaklığı tarafından bir rapor yazmak üzere görev aldı. Raporun adı, “Birleşik Krallık’ta geniş ölçekte yatırımın kilidini açmak için derin jeotermal enerji”. Rapor, fırsatların kanıta dayalı bir değerlendirmesini sunar. Birleşik Krallık’ta derin jeotermal sektörünü inşa etmek için önerilerde bulunur. Rapor, Enerji Güvenliği ve Net Sıfır Departmanı ile Kuzey Doğu ve Yorkshire Net Sıfır Merkezi tarafından finanse edilmektedir.

Rapordaki temel öneriler şunlardır:

  • jeotermal enerji için mali desteğin gözden geçirilmesi
  • İngiltere’nin net sıfır çabalarında jeotermal enerjinin rolünü açıkça belirtilmesi
  • veri kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini iyileştirilmesi
  • jeotermal enerjinin yasal statüsünü, düzenlemesi ve ruhsatlandırmayı gözden geçirilmesi
  • halkın jeotermal enerji algısı hakkında bir anlayış geliştirilmesi
  • paydaş gruplar arasında iletişimin desteklenmesi

Jeotermal enerji, İngiltere’nin birçok bölgesine, özellikle ısıtma için düşük karbonlu bir enerji kaynağı sağlamak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Dr Corinna Abesser, BGS Politika Direktörü ve raporun baş yazarı
Jeotermal enerji, yer altında ısı olarak üretilen ve depolanan enerjidir. Isıtma, soğutma ve enerji üretimi için ultra düşük karbonlu bir kaynak sağlar.

Mevcut yüksek sondaj maliyetleri, jeotermal enerjinin belirli jeolojik özeliğe sahip alanlarda kullanımını kısıtlamaktadır. Teknolojiler ve çıkarma yöntemleri geliştikçe, jeotermal işletme için daha fazla alan ekonomik hale gelecektir.

İngiltere’nin karadaki derin jeotermal potansiyeline baktığımızda, tortul havzalardaki kireçtaşı ve kumtaşı rezervuarlarındadır. Bu kayaçların içindeki yeraltı suyu 100°C’nin üzerindeki sıcaklıklara ulaşır. Öte yandan, enerjinin ekonomik olarak kullanılır kısmını tahmin etmek için derin kuyu verilerine daha fazla ihtiyaç vardır. Bazı bölgelerde, sıcak granitler jeotermal enerji için potansiyel bir kaynak sağlar. Örnek olarak, Cornwall’daki Eden projesi de dahil olmak üzere ısı ve güç sağlamak için geliştirilmekte veya işletilmekte olan iki derin jeotermal proje bulunmaktadır.

Ek olarak, İngiltere’ye benzer jeolojiye sahip ülkelerde halihazırda çevresel, ekonomik ve teknik avantajlar sağlıyor. Avantajları arasında sera gazı emisyonlarının azaltılması ve istihdam yaratılması yer alır. Rapor, derin jeotermal kaynakların uzun vadeli veya büyük ölçekli bölgesel ısıtma ve soğutma sağlamaya uygun olduğunu da gösterdi.

Kaynak: British Geological Survey

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.