1. Anasayfa
  2. HABERLER

Küresel Jeotermal Kapasite ‘2025 Yılına Kadar 24 GW’a Çıkacak

Küresel Jeotermal Kapasite ‘2025 Yılına Kadar 24 GW’a Çıkacak
0

Yeni bir analize göre, jeotermal kaynağın büyümesinin önümüzdeki beş yıl içinde toplam 25 milyar dolarlık yatırımın kilidini açması bekleniyor. Küresel jeotermal enerji kapasitesi 2020 yılı sonunda 16 GW’dan, 2025’te 24 GW’a çıkacak.

Rapor, 2010’dan 2020’ye kadar yeni jeotermal enerji gelişmelerine toplam 40 milyar dolar (30 milyar £) yatırım yapıldığını ortaya koyuyor. Analiz, ABD’nin 4GW ile kurulu jeotermal kapasiteye hakim olduğunu ve bunu Endonezya, Filipinler, Türkiye ve İtalya’nın izlediğini gösteriyor.

Küresel Jeotermal Enerji Üretim Kapasitesi Artıyor

Enerji araştırma ve iş zekası şirketi Rystad Energy, yapmış olduğu analize dayanarak küresel jeotermal enerji üretim kapasitesinin dünya çapındaki enerji geçişi nedeniyle artacağını söylüyor. Ayrıca şirket, önümüzdeki beş yıl içinde toplam 25 milyar dolarlık (19 milyar sterlin) bir yatırımın önünü de açacağını öne sürüyor.

Almanya, çoğunluğu Bavyera’da olmak üzere 37 faal jeotermal santrale sahip ve önümüzdeki yıllarda tamamlanacak 16 enerji ve ısıtma santrali için planlarını açıkladı.

Rystad Energy’nin Enerji Hizmet Araştırmaları Başkanı Audun Martinsen şunları söyledi:

“Rüzgar ve güneş enerjisinin aksine, bir jeotermal santralin yüzey ayak izi, MW ve üretilen elektrik başına kilometrekare olarak çok daha düşüktür.”

Jeotermal projeler genellikle aktif volkanik alanlarla ilişkili yüksek entalpi kaynaklarına sahip ülkelerde geliştirilir. Entalpi, bir termodinamik sistemin iç enerjisinin toplamı ile basınç ve hacminin çarpımıdır.

Kaynak: Energy Live News

https://www.jeotermalhaber.com/kirsehir-ahi-evran-universitesinin-kaeu-tarim-ve-jeotermal-alanda-urettigi-projeler-yatirimci-is-insanlarina-anlatildi/

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.