1. Anasayfa
  2. HABERLER

PLN, Kapasitesine 590 MW Enerji gücü Ekleyecek

PLN, Kapasitesine 590 MW Enerji gücü Ekleyecek
PLN, Bünyasine 590 MW jeotermal Enerji gücü Ekleyecek
0

Jakarta, CNBC Endonezya şirketi PLN, Endonezya’nın en büyük ikinci enerji hazinesi olacak bir jeotermal proje ile yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmeyi planlıyor.

PLN’nin Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Agung Murdifi;

“Şirketimizin mevcut kapasitessi 572 MW enerjidir, biz 590 Mega Watt’lık (MW) bir Jeotermal Enerji Santrali projesi üzerinde çalışarak toplam enerji kapasitemizi 1.162 MW’a kadar yükselteceğiz” dedi.

Tesisin mevcut jeotermal enerji kapasitesi saatte 4,128 Giga Watt (GWh) elektrik üretiyor. Tesisin mevcut kapasitesine 590 MW enerji kapasitesi eklenirse elektrik üretimi 4.651 GWh kadar artacaktır.

Bildiğimiz üzere şirketin 2020 yılına kadar ulusal jeotermal enerji kapasitesi sadece 2.133 MW’a ulaşmıştır.

Şirket yaptığı açıklamada;

“Mevcut potansiyeli gören PLN, tesisin inşası yoluyla jeotermal enerjinin kullanımını artırmayı düşünüyoruz. Jeotermal enerji, elektrik olarak kullanılabilecek temiz enerjilerden biridir. Jeotermal enerjiden ortaya çıkan emisyonlar kömür ve doğal gazın çok altında” dedi.

PLN Şirketinin aaliyet gösterecek 3 jeotermal enerji gelişim projesi

Dieng Binary
2023 yılında ticari olarak faaliyete geçeceği planlanmaktadır. PLN ve Geo Dipa iş birliği sonucu ortaya çıkan jeotermal santralin 10 MW’a kadar maksimize edilecektir.

Binary Lahendong
2023 yılında faaliyete geçecek olan 5 MW kapasiteli jeotermal enerji projesi. PLN ve PGE iş birliği ile hayata geçirilen santral projesinin potansiyeli 30 MW’a kadar çıkacak.

Ulubelu Binary
10 MW kapasiteli, 2024 yılında ticari olarak faaliyet gösterecek. Bu jeotermal enerji projesi, PLN ile PGE arasında bir iş birliğidir. Bu jeotermal enerji tesisi yaklaşık 100 MW’a kadar bir potansiyele sahip olacağı tahmin ediliyor.

PLN’nin Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Agung Murdifi;

“Bu başarı, PLN, Pertamina Jeotermal Enerji ve Geo Dipa Energi arasındaki iş birliğinin sonucudur.
Doğal kaynaklar ve kaynaklardan elde edilen yenilenebilir enerji elde eden santralleri geliştirmenin çeşitli avantajları vardır ve sürdürülebilir enerji üretildiği için, uzun süre bu kaynakları kullanabiliriz .
Kullanılan jeotermal enerji kaynağı güvenilirdir. Jeotermal enerji hava şartlarına bağlı değildir, bu demek oluyorki jeotermal enerjiyi doğrudan kullanıyoruz. Jeotermal enerji kirlilik yaratmadığı için çevre dostudur. Büyük arazi ve geniş alan gerektirmez.”dedi.

Kaynak: GEx News

Endonezya, Java’daki iki jeotermal santral için 300 milyon dolar kredi alacak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.