1. Anasayfa
  2. ARAŞTIRMA

Jeotermal kaynaklardan Lityum üretimi araştırmaları hız kazandı

Jeotermal kaynaklardan Lityum üretimi araştırmaları hız kazandı
0

Dünyada birçok araştırmacı artan Lityum ihtiyacının jeotermal kaynaklardan karşılanmasına yönelik araştırmalara yoğunlaştı. Kaliforniya’da devam eden Hell’s Kitchen projesi de şuan devam eden en önemli projelerden biri.

Şarj edilebilir lityum piller, mevcut teknoloji sektöründe önemli bir rol alıyor. Son yıllarda taşınabilir elektronik cihazlar ve elektrikli araç pazarlarının büyümesiyle birlikte lityum ihtiyacı da katlanarak arttı. Bu sebeple lityumu tedarik etmek de bir o kadar önemli hale geldi.

Jeotermal enerji ile lityum kazanımı araştırmaları lityumu elde ederken kullanılan teknolojinin iyileştirilerek daha çevre dostu hale getirilmesine odaklanıyor.

Lityum için küresel talebin 2050 yılına kadar yaklaşık %500 artması beklenirken lityumun elde edilmesi için yapılan birçok çalışmaya göre özellikle Kaliforniya’daki Salton Denizi‘nde, lityum açısından olağanüstü derecede yüksek tuzlu su bulunuyor. Burada birçok ihtiyacı karşılayacak kadar lityumun elde edilebileceği söyleniyor.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı tarafından yayınlanan yeni bir çalışma ise lityumun jeotermal tuzlu sudan çıkarılmasıyla ilgili zorlukları ele alıyor. Jeotermal tuzlu sudan lityum çıkarmak ilk defa keşfedilmiş bir durum değil ve araştırmacılar, temel olarak bu işlemin çevreye zarar vermeden daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilmesini amaçlıyor.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı araştırmacısı Dr. Pat Dobson: “Büyük lityum kaynakları esas olarak Salton Denizi bölgesinde tespit edildi ve mevcut araştırmalar daha fazla kaynak sağlayabilir. Şimdiki temel zorluk, jeotermal tuzlu sulardan lityum çıkarma bilimini maliyet açısından rekabetçi ve çevre dostu bir şekilde geliştirmektir.” dedi.

Araştırmacılar mevcut teknolojileri inceleyerek en uygun yöntem üzerinde karar vermeye çalışıyorlar. Birçok yöntemi değerlendiren araştırmacılar, teknolojik olarak en gelişmiş lityum ekstraksiyonu yöntemi olarak inorganik sorbentler kullanılarak lityum adsorpsiyonunu gösteriyor.

Kaynaklar;

https://cleantechnica.com/2021/12/05/lithium-brine-bummer-could-turn-into-bonanza-soon

https://www.donanimhaber.com/jeotermal-tuzlu-sudan-lityum-uretmek-icin-yeni-yontem-araniyor–142359

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.