1. Anasayfa
  2. ŞEHİR ISITMASI

Kozaklı Belediye Başkanından İzmir Jeotermal A.Ş.’ye ziyaret

Kozaklı Belediye Başkanından İzmir Jeotermal A.Ş.’ye ziyaret
0

İç anadolunun önemli jeotermal alanlarından biri olan Kozaklı’da Dünya Bankası destekli bir çalışma başlatıldı. 2022 yılında şehir ısıtma sistemi yenileme ve genişleme yapılması planlanan ilçede teknik araştırmalar devam ediyor.

İzmir Balçova’da incelemelerde bulunan Kozaklı Belediye Başkanı Akif Kabukcuoğlu; “İlçemizin kalkınması için jeotermal kaynaklarımız çok önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin konut ısıtması, sera bölgesi tesisi, elektrik üretimi, karbondioksit üretimi, turizm alanlarında entegre kullanımına yönelik çalışmalarımız sürmektedir. Bu bağlamda Dünya Bankası ve Belediyemiz işbirliği ile 2022 Ocak ayında ihalesini yapacağımız Jeotermal ısıtma sistemimizdeki büyük dönüşüm ve revizyon projemizde, hata payını en aza indirgemek adına Jeotermalde Ülkemizdeki en ileri teknolojiyi kullanan İzmir/Balçova Jeotermal A.Ş. yetkilileri ile istişarelerde bulunduk. Misafirperverliğinden dolayı Genel Müdür Sinan Arslan’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Kozaklı Belediyesi’nin Dünya Bankası işbirliği ile hayata geçirilmesi planlanan jeotermal kaynaklı dönüşüm projesi için Belediye Başkanı Akif Kabukcuoğlu çalışmalarını sürdürüyor.

Kozaklı‘da jeotermal kaynaklarının ısıtmada, sağlık, turizm ve sera alanlarında kullanılabileceğini vurgulayan Kozaklı Belediye Başkanı Akif Kabukcuoğlu yürütülen çalışmalara ilişkin, “Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını bir nebze azaltmak ve Kozaklı’mız Kaplıca Bölgesini daha fazla hak ettiği cazibe merkezi haline dönüştürmek adına için kolları sıvadık. Bizim burada dikkat ettiğimiz ikinci nokta ise böylesi büyük bir değerin sosyal belediyecilik anlayışıyla gün yüzüne çıkartılıp kamu yararına maksimum enerji  kaynağı olarak sunulmasıdır. Jeotermali biz bu iki amaçla kullanacağız. Öncelikli hedefimiz bu enerjiden maksimum yararlanmaktır. Yine bir başka önemli hedefimiz ise benim çok önem verdiğim sağlık turizmi amaçlı termal kullanımdır. Bu sayede birçok insanımız termal mineralli sular ile şifa bulabilecektir. İnşallah bu sistemin devreye girmesiyle daha kontrollü ve kaynağı besleyebilen bir sistemi kurmuş olacağız. ” dedi. 

Kaynak: www.fibhaber.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.