1. Anasayfa
  2. DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Karbon yakalama ve depolama tesisinin enerji jeotermal santralden sağlandı

Karbon yakalama ve depolama tesisinin enerji jeotermal santralden sağlandı
0

Dünyanın ilk ve en büyük Doğrudan Hava Yakalama (Direct Air Capture – DAC) ve depolama tesisi olma özelliğini taşıyor. Tesis, 4000 ton CO2 tutma kapasitesine sahip. İnşa edilmesi 15 ay süren tesis, yakınındaki jeotermal santral tarafından sağlanan yenilenebilir enerjiyle çalışıyor.

 Climeworks adlı şirket tarafından, CO₂’yi havadan kalıcı olarak uzaklaştıran dünyanın en büyük doğrudan hava yakalama ve depolama tesisi olan Orca’yı faaliyete aldı.

Orca hakkında

CO₂’yi havadan yakalayıp depolamak için Climeworks şriketi tarafından kurulan bir tesis. Tesis 15 ay gibi kısa bir sürede kuruldu. Endüstriyel ölçekte doğrudan hava yakalama ve depolama vizyonunu gerçeğe dönüştüren türünün ilk örneğidir. Bu gelişmiş teknoloji nesli, doğa ve teknoloji arasındaki bağlantıyı temsil eden ödüllü bir tasarıma sahip. Orca’yı kuran Climeworks, modül başına artan CO₂ yakalama kapasitesi sağlayan süreci yoğunlaştırmayı başardı. Bu optimize edilmiş süreç, her zamankinden daha fazla karbondioksitin yakalanıp depolanabileceği anlamına geliyor.  

2009 yılında Christoph Gebald ve Jan Wurzbacher tarafından kurulan Climeworks, doğrudan hava yakalama teknolojini kullanarak 1 milyar insana ulaşma hedefiyle yola çıktı. İsviçre merkezli şirketin en büyük rakipleri arasında WK Asia-Pacific Environmental, Pall, Bioteria and Climet Instruments bulunuyor.

İzlanda‘da kurulan Orca, yakınında bulunan ON Power’ın Hellisheiði Jeotermal Santrali’Nin ürettiği elektrik ile çalışıyor.

Kaynak: https://climeworks.com/news/climeworks-launches-orca

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.