1. Anasayfa
  2. FİNANS

Kenya, AB Jeotermal Enerji Fonundan Faydalanıyor

Kenya, AB Jeotermal Enerji Fonundan Faydalanıyor
0

Kenya, jeotermal enerji üretimini artırmak için Avrupa Birliği yatırım kolundan 10,2 milyar Sh (80 milyon €) fondan yararlanacak ülkeler arasında yer alıyor.

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Doğu Afrika’daki özel sektör liderliğindeki jeotermal enerji projelerini hedefleyen finansmanı 17 Temmuz Cumartesi onayladı.

AB’nin bir yatırım kolu olan Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Doğu Afrika’daki özel sektör liderliğindeki jeotermal enerji projelerini hedefleyen finansmanı 17 Temmuz Cumartesi günü onayladı.

Finansman Kenya ve Etiyopya, Ruanda, Tanzanya, Uganda, Mauritius, Mozambik ve Madagaskar dahil olmak üzere diğer 17 ülkedeki projelere fayda sağlayacak.

EIB, yaptığı açıklamada;

Uygun projeler tipik olarak, kanıtlanmış jeotermal kaynaklarla sıfırdan alan geliştirme ve kahverengi alan genişletmelerini içereceğini ve jeotermal enerjiye yapılan yatırımlar, bölgedeki temel yenilenebilir elektrik arzını çeşitlendirmeye yardımcı olacak böylelikle fosil yakıt bazlı alternatiflere kıyasla sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunacak.

İfadelerinde bulundu.

Finansman, jeotermal, rüzgar ve hidroelektrik kaynaklarının üretimini artırarak ulusal şebekedeki pahalı jeotermal gücün payını daha da azaltma çabasındaolan Kenya’ya bir destek olarak sunuldu.

Enerji ve Petrol Düzenleme Kurumu verilerilerine göre jeotermalin ulusal şebekeye en büyük güç katkısı olduğunu ve yüzde 44,12 ile hidroelektrik ve ardından yüzde 26,98 ile hidroelektrik olduğunu gösteriyor. Jeotermal enerji yüzde 13’ün altında. Hidroelektrik kaynaklarını azaltan düzensiz yağışlar nedeniyle termik payının yüzde 34,49 gibi yüksek bir seviyede olduğu açıklandı

EIB 1976’dan beri Kenya ile çalışmakta olup Olkaria jeotermal santralleri ve Turkana Gölü Rüzgar Santrali dahil olmak üzere bir çok faaliyeti desteklemiştir.

AYB web sitesindeki bilgiler, bankanın şimdiye kadar Kenya’da enerji, tarım ve sağlık dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki projelere 1.534 milyar Euro harcadığını gösteriyor.

Turkana Gölü Rüzgar Enerjisi, Olkaria jeotermal ve Kenya Elektrik şebekesi geliştirme dahil enerji sektöründeki projeler, toplam finansmanın 95,1 milyar Sh’sini diğer bir deyişleyüzdesel olarak ele alınırsa %49’unu oluşturuyor.

Geçen yıl EIB, Kenya Tarım Değer Zinciri tesisi için Kenya’daki üç projeye 96 milyon € harcadı.

Kaynak:  Business Daily

Cibuti, Kenya’nın Jeotermal Enerji Santrallerini Örnek Alıyor

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.