1. Anasayfa
  2. HABERLER

Varank, jeotermal kaynakların değerlendirilmesi konusunda harekete geçtiklerini anlattı

Varank, jeotermal kaynakların değerlendirilmesi konusunda harekete geçtiklerini anlattı
0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kırşehir’de kurduğu medresede astronomi eğitimi veren Cacabey’in mirasının, Türkiye’nin aya gitme misyonu adına önemli olduğunu bildirdi.

Bakan Mustafa Varank, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada Vrank, ahiliğin merkezi olan Kırşehir’in kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılını Ahi Evran Yılı olarak ilan ettiğini hatırlattı. Öte yandan yüzlerce yıldır Ahilik geleneğini yaşatmış tüm sanatkar ve esnafları rahmetle andı. Varank, Kovid-19 pandemisinin ekonomik ve sosyal hayatı tüm dünyada derinden etkilediğini dile getirdi. Pandemi dönemi Türkiye’nin ise ekonomi ve sağlık arasında dengeli politikalar yürüttüğünü belirtti.

Ayrıca Bakan Varank, Kırşehir’in kendi ölçeğinde Türkiye ekonomisine azami seviyede katkıda bulunduğunu söyledi. İlin sanayi performansının düzenli bir şekilde arttığını hatırlattı. Öte yandan Kırşehir ekonomisinde tarımın da önemli bir yeri olduğunu dile getirdi. Varank, tarım sektörünün Kırşehir’in ekonomisinde %25 civarında bir paya sahip olduğunu ifade etti.

Bakan Varank: “Bu durum, tarıma dayalı sanayi sektörlerini üretim ve istihdam anlamında önemli bir konuma taşıyor.” dedi.

Gelişmeye açık alanları tespit edeceğiz ve yatırımları destekleyeceğiz

Varank, Kırşehir ekonomisinin son 19 yılda gelişmesine Bakanlık olarak destek verdiklerini belirtti.

Ayrıca Varank: “Sanayi altyapısını geliştirmek üzere hem mevcut OSB ve küçük sanayi sitelerini geliştirdik hem de yenilerini kurduk. Şehrimizde sadece OSB var iken bugün ikisi tamamlandı, üçüncüsünün altyapı çalışmaları devam ediyor. Bu OSB’lere bugüne kadar yaptığımız yatırım tutarı 120 milyon lirayı aştı.” dedi.

Varank, jeotermal kaynakların değerlendirilmesi konusunda harekete geçtiklerini anlattı. Ayrıca Bakan Varank, Ahiler Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi iş birliğinde toplam 8,7 milyon lira bütçeli “Kırşehir Jeotermal Otomasyon Kumanda Merkezi” projesini geliştirdiklerini dile getirdi.

Varank, hayvansal ve bitkisel üretim konusundaki potansiyele işaret etti. “Yem üretimi, biyogaz, entegre et ve meyve-sebze paketleme, ceviz işleme gibi konulardaki yatırımları gerek kendi kaynaklarımızla gerekse uluslararası kaynaklarla destekleyeceğiz.” dedi.

Bakan Varank, “Savunma sanayine dönük bir yatırımla ilgili de savunma sanayimizin başat aktörlerinden olan firmalarımızla ilk toplantımızda Kırşehir’i gündeme getireceğim” dedi. Ardından toplantıdaki konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.