1. Anasayfa
  2. YATIRIM

Etiyopya Elektrik Enerji şirketi, sondaj çalışması başlattı

Etiyopya Elektrik Enerji şirketi,  sondaj çalışması başlattı
Etiyopya
0

Kenya Elektrik Üretim Şirketi PLC (KenGen), Etiyopya Elektrik Enerjisi (EEP) şirketi için Aluto sahasında ilk kez jeotermal kuyusunu açmaya başladı.

70,4 milyon dolarlık sözleşmenin 2. Aşamasını harekete geçirildi. KenGen’in genel müdürü ve CEO’su Rebecca Miano, yapmış olduğu açıklamada,

ilk deneme 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü başladı ve sekiz saat içerisinde 29 metreye kadar sondaj gerçekleştirildi. Bir sonraki kuyuya geçerken sondaj işlemleri sorunsuz ilerliyor. Tek bir kuyu sondajının tamamlanması yaklaşık iki ay sürecek. Ancak Coronavirüs pandemisinin (COVID-19) getirdiği mevcut koşullara rağmen bu süreyi daha da kısaltmayı umuyoruz” dedi.

Rebecca Miano’ya gör; önümüzdeki üç hafta içinde şirket, projenin başarılı olmasını sağlamak için gazlı deliciler, yönlü deliciler ve rezervuar mühendisleri dahil olmak üzere özel tüm sondaj hizmetleri ve ekibini harekete geçirecek.

Eski EEP CEO’su Abraham Belay, KenGen’in öngörülen sayıda kuyu açabileceği konusunda iyimser olduklarını söyledi.
Açıklamasına devam eden Belay;

Daha heyecan verici olan şey, KenGen’in aynı zamanda çalışanlarımızın kapasitesini de geliştirmesi ve nihayetinde, şirket sahalardan çıktıktan sonra jeotermal ekipmanı yönetebilecek ve enerji santrallerini çalıştırabilecek olmamızdır” dedi.

Etiyopya 2. Aşamanın Tamamlanmasını Bekliyor

Etiyopya’nın jeotermal enerji arayışının, 1981’e kadar jeotermal kalkınmaya girişmeye çalıştığı için kırk yılı aşkın bir süredir devam ettiğini açıkladı. KenGen’in ülkeye girişi ile Etiyopya şimdi jeotermal bir neslin başlangıcına bakıyor.

KenGen’in projenin 2 aşamayı başlatma hamlesi, konsorsiyum ortakları tarafından sahaya iki adet sondaj kulesi teslim edilen sözleşmenin 2. aşamasını tamamlanmasını takip ediyor. İlk aşama sondaj kulelerinin satın alınmasını gerektirirken, 2. aşama, sondaj hizmetlerinin sağlanmasını gerektiriyor. KenGen, 2 aşama bileşenlerinin yaklaşık %30’unu sağlıyor ve bu da yaklaşık olarak 6,2 milyon dolar anlamına geliyor.

Etiyopya hükümetine verilen bir krediyle, Dünya Bankası tarafından finanse edilen bu proje kapsamında, çalışmalarda iki sondaj kulesi kullanılarak toplam 6,2 milyon $ gelirle toplam sekiz adet kuyu açılacak. Her kulenin bir yıl içinde dört kuyu açması bekleniyor.

Kuyularının sonucuna bağlı olarak İlerleyen dönemlerde 12 kuyu daha açılarak toplam 20 kuyuya çıkarılabilir.

Kaynak: Renewable Energy World

Cibuti, Kenya’nın Jeotermal Enerji Santrallerini Örnek Alıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.