1. Anasayfa
  2. HABERLER

Hollanda, Ultra-Derin Jeotermal Isıya Yönelik Araştırmalara Başladı

Hollanda, Ultra-Derin Jeotermal Isıya Yönelik Araştırmalara Başladı
0

Hollanda, Ultra-Derin Jeotermal Isıya Yönelik Araştırmalara Başladı

Hollanda’daki ultra-derin jeotermal ısı fırsatları ve olanaklarını araştırmak için UDG araştırma programında, hükümet ve diğer partiler birlikte çalışıyorlar ve Ultra-derin jeotermal enerji keşfinde bir sonraki aşamaya ulaşıldı. Bu amaçla, Ultra-Derin Jeotermal Isı için Arama Çalışma Programı’nın uygulanması ile ilgili bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Hollanda’nın CO2 nötründeki ısı talebini karşılamak için Jeotermal ısı, iklim anlaşmasının hedefleri doğrultusunda ümit vaat eden bir teknoloji. Topraklarımızdaki sıcak su kum ve kaya katmanlarında depolanır. Yeryüzünden daha derine gidildikçe daha sıcak olur. Derinlere indikçe her bir kilometre için sıcaklık 30° C artar. Bu sıcak sudaki enerji, jeotermal ısı veya jeotermal enerji olarak adlandırılır. Su pompalanabilir ve ısı kullanılabilir. Jeotermal ısı seracılık bahçecilik sektörü tarafından çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır ve jeotermal ısının payı hızla artmaktadır. Ancak jeotermal ısı, evlerin ve binaların ısınmasında da rol oynayabilir. Sanayi sektörünün bir kısmı ısı talebi için jeotermal ısıyı da kullanabiliyor. Bu da jeotermal ısının daha yüksek bir sıcaklıkta çekilmesini ve sıcaklığın daha yüksek olmasını gerektiriyor. Beklentiler, jeotermal ısının nihai olarak tüm ısı talebimizin yaklaşık yüzde 30’unu kapsayacağı yönündedir. Dolayısıyla, jeotermal ısı, iklim hedeflerine ulaşmak için uygun bir teknolojidir ve enerji geçişine katkıda bulunabilir.

Hollanda hükümeti jeotermal ısının gelişimine kendini adamış ve farklı derinliklerde jeotermal ısının olanaklarını araştırmaya teşvik etmiştir. Haziran 2017’de, hükümetle birlikte yedi konsorsiyum, EBN ve TNO, ultra-derin jeotermal enerji (daha fazla bir derinlikte ısı ekstraksiyonu) hakkında bilgi geliştirmek için sözde Yeşil Anlaşma Ultra-Derin Jeotermal Enerjiyi (UDG) imzaladı.

Konsorsiyum üyeleri UDG Leeuwarden, GOLD (Utrecht), UDG Renkum, Jeotermal Isı Oost Brabantı, UDG Schiedam ve Rotterdam UDG Limanı, şimdi, Exploration Working Program ve sözde Exploration Working Program ile birlikte devam etmek için bir sonraki adımı atıyorlar. Hollanda’da jeotermal ısı. Keşif Çalışma Programı, diğer şeylerin yanı sıra, ayrıntılı jeolojik araştırmaları içeriyor.

Konsorsiyum şimdi, yeraltı yapısının haritalandırılacağı derin yeraltı yüzeyine daha fazla araştırmaya yatırım yapacak. Mevcut en yeni teknikler kullanılarak ve yeraltı yüzeyinden yeni veriler toplanarak, mevcut yüzeydeki verilerin yeniden analiz edilmesiyle sağlanabilir. Bu, sismik araştırmayı gerektirir, bu sayede yeraltı taraması farklı katmanları ve yapıları görünür kılar. Diğer jeolojik çalışmalarla birlikte ve kapsamlı risk analizi ile birleştirildiğinde, bu bir sonraki adımı atma kararının temeli olarak kullanılacaktır. Mümkün olan sondajlar için hazırlıklar sadece güvenli ve sorumlu ve ekonomik olarak uygulanabilir ise bir sonraki aşamada başlayacaktır. Bu kararın en erken 2019’un sonuna kadar alınması beklenmektedir.

 

 Kaynak  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.