1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal Enerjinin Sınırları Zorlanıyor!

Jeotermal Enerjinin Sınırları Zorlanıyor!
0

Kanada Alberta‘da geliştirilen son teknoloji sistem, jeotermal enerjinin sınırlarını zorluyor ve uluslararası dikkat çekiyor. Calgary merkezli şirket Eavor Technologies, dünyanın doğal ısısından elde edilen ve aynı zamanda dünyanın ilk ölçeklenebilir temiz enerjisi olarak kendini lanse eden kapalı döngü bir jeotermal sistem yarattı.

“Bu kapalı döngü, yeni bir jeotermal türü ve isteğe bağlı diye açıkladı şirketin baş teknoloji sorumlusu Matt Toews ve ekledi:

“Rüzgar ve güneş enerjisi gibi diğer temiz enerjiler için bu bir zorluktu. Sistem, bir araç radyatörünün benzinli bir motordan ısıyı uzaklaştırmak için sıvıyı kapalı bir döngüde dolaştırmasına benziyor. Ayrıca büyük bir yüzey altı radyatörüne benzer olarak da tanımlanıyor. Fracking, su kullanmaz ve deprem riski yoktur. “Döngü”, yerin altına kurulan ve üzerindeki bir tesisten geçen kapalı bir boru ağıdır. Eavor, teknolojiyi dünya çapında kullanıyor ancak teknik ekip Calgary’de bulunuyor. Kızıl Geyik’in batısındaki Sylvan Gölü yakınlarında operasyonel bir projeye sahip. Jeotermal enerjiyi kazmak için gereken ekipman ve personele Albertans’ın zaten sahip. Üst düzey sondaj uzmanlığı, jeolojik uzmanlık ve işlem mühendisliği bulabileceğiniz dünyanın en iyilerinden biriyiz. Bu gelişmelerin hepsi halihazırda yaptığımız iş ile alakalı alanlar. Ayrıca, yatırımlarımızı petrol ve gaza yapmak yerine temiz bir enerji kaynağına yapıyoruz. Eavor, yeni gelişme aşamasında. Dolayısıyla eyalet içinde gelişmek için çalışan araştırmacılar ve küçük şirketler, büyük sanayilerle ortaklık arayan Alberta’nın dikkatini çekti.” dedi.

Kritik bir finansman

AI’da temiz teknoloji yönetici direktörü olan Maureen Kolla,

Alberta Innovates, Alberta’daki araştırma ve yenilik koludur. Ekonomiyi çeşitlendirmek veya çevresel bir hedefe ulaşmak için Alberta’da karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek çözümler geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Toews, Alberta Innovates’in Sylvan Gölü yakınlarındaki 13 milyon dolarlık projeye 1 milyon dolarlık fon sağladığını söyledi. Ayrıca, Eavor ilk kez yola çıktığında şirketi “kritik bir finansman parçası” olarak nitelendirdi.

Şubat ayında, büyük petrol şirketleri olan BP ve Chevron’un da dahil olduğu lider yatırımcılarla 40 milyon Doların topladığı finansman turu yapıldı.

Kaynak: Global News

https://www.jeotermalhaber.com/sandiklida-ata-tohumlari-jeotermal-serada-cogaltilacak/

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.