1. Anasayfa
  2. DÜNYA

Pandemi ile Avrupa Jeotermal Enerji Projeleri Durdu

Pandemi ile Avrupa Jeotermal Enerji Projeleri Durdu
0

Brüksel, 4 Haziran Thomson Reuters Vakfı ile Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa’daki yeni yapılacak jeotermal enerji ile ısıtma ve soğutma projeleri, 2020’de başlayan pandeminin finansal belirsizlikler oluşturması nedeni ile neredeyse durma noktasına geldi.

2010 ve 2019 yılları arasında her yıl ortalama 12 yeni proje hayata geçerken, 2020’de neredeyse hiçbiri onaylanmadı. Sadece iki mevcut proje tamamlandı. Hazırlanan rapor, 2020 yılı boyunca birçok gelişmenin durdurulması, Avrupa genelinde jeotermal bölgesel ısıtma ve soğutma gelişmeleri için ani bir kopuşu temsil ediyor.

Jeotermal enerji santralleri elektrik üretmek için yeraltı ısısını kullanır. Ticaret birliğinin bu haftaki raporunda, bahsedilen yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulu kapasitesinin 2010 ve 2019 yılları arasında Avrupa’da 1.5 GW’den 3.5 GW’a arttığını açıkladı.

Avrupa, sektörünün büyümesinin tadını çıkaramadı

Yeraltı kaynaklarından elde edilen enerji, yeryüzünde hava durumuna bağlı olan güneş ve rüzgardan farklı olarak kesintisiz çalışabilmesi nedeniyle oldukça değerlidir. Endüstri grupları, jeotermal enerji üretim sürecinin, gelişmekte olan elektrikli otomobil sektörü için kritik bir hammadde olan lityum açısından zengin tuzlu su üretebileceğini söylüyor.

Ancak Avrupa’daki yenilenebilir enerji sektörünün büyümesinin tadını çıkaramadı. Türkiye dışında, geçtiğimiz yıl jeotermal enerji ile elektrik üretmek için hiçbir tesis kurulmadı.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi‘nin politika başkanı Sanjeev Kumar;

İnsanları karantinaya almak zor. Finansal belirsizliklerle ilgili endişeler yüzünden maliyetleri yüksek olan bu projeler için yatırımcıları ve yerel makamları risk altına sokuyor” dedi.

Almanya merkezli enerji tedarikçisi E.On, şehrin 2030 yılına kadar İsveç’in Malmö kentinde bir jeotermal santral kurma planlarını açıkladı.

Almanya’nın Münih şehrinde, Stadtwerke München, 2040 yılına kadar 560.000 kişiye yetecek kadar jeotermal olarak ısıtılmış sıcak su hattı oluşturmayı hedefliyor.

Kaynak: Thomson Reuters Foundation

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.