1. Anasayfa
  2. DÜNYA

ONGC, Hindistan’ın İlk Jeotermal Enerji Projesini Planlıyor

ONGC, Hindistan’ın İlk Jeotermal Enerji Projesini Planlıyor
0

Yeni Delhi’de yer alan devlete ait Petrol ve Doğal Gaz Şirketi (ONGC), Hindistan’ın Ladakh‘ta temiz enerji üretmek için Dünya’nın çekirdeği tarafından üretilen ısıyı kullanacak ilk jeotermal saha geliştirme projesini uygulayacağını açıkladı.
ONGC yaptığı açıklamada;

Jeotermal enerji temizdir ve yılda 365 gün, günde 24 saat kullanılabilir. Jeotermal enerji santralleri, kömür santralleri için yaklaşık yüzde 75 ile karşılaştırıldığında, ortalama yüzde 90 veya daha yüksek kullanılabilirliğe sahiptir. Jeotermal kaynak geliştirme, yıl boyunca dışarıdan taze sebze ve meyve tedarikine bağımlı olan Ladakh’ta tarımda devrim yaratabilir. Ayrıca, doğrudan ısı enerjisi uygulamalarıda yapılabilinir” dedi.

ONGC, Saha Geliştirmeyi 3 Aşamada Planladı.

  1. Aşama, 500 metre derinliğe kadar kuyuların keşif amaçlı üretim sondajını ve 1 megawatt’a (MW) kadar güç kapasitesine sahip bir pilot tesisin kurulmasını içerir.
  2. Aşama, optimal sayıda kuyu açarak ve daha yüksek kapasiteli bir demo tesisi kurarak ve ayrıntılı bir proje raporu hazırlayarak jeotermal rezervuarın daha derin ve yanal keşfini içerecektir.
  3. Aşama, jeotermal santralin ticari gelişimini içerecektir.

Doğu Ladakh’taki Puga ve Chumathang, Hindistan’daki en verimli jeotermal alanlardır. Bu alanlar 1970’lerde keşfedildi ve 1980’lerde Hindistan Jeolojik Araştırması (GSI) tarafından ilk keşif çabaları yapıldı.
Açıklamada;

Hükümetin yanı sıra özel kuruluşlar tarafından jeotermal enerjiden yararlanmaya yönelik geliştirme çabaları bazı nedenlerle gerçekleşmedi. UT Ladakh’ın oluşturulmasından sonra, ONGC Enerji Merkezi tarafından çabalar ciddiyetle ele alındı ​​ve bu Mutabakat Muhtırası ile sonuçlandı.” ifadeleri kullanıldı.

ONGC, “Hindistan’ın 7 Jeotermal Eyaleti Var” Dedi

Hindistan’daki jeotermal kaynaklar GSI tarafından haritalandı ve geniş tahmin, Yenilenebilir Enerji Bakanlığı‘na (MNRE) göre 10 gigawatt (GW) jeotermal güç potansiyeli olabileceğini gösteriyor.

ONGC, Hindistan’ın petrol sektöründe hakim konumunu korumak, enerji kullanılabilirliğini artırmak ve petrol kaynaklarının dünya çapında azaldığı gerçeğini kabul etmek misyonuyla, tüm alternatif enerji türlerine bakmak için adımlar attı.

ONGC Energy Center Trust’ı (OECT), 8 Ağustos 2005’te Hindistan Güven Yasası uyarınca, temel ve uygulamalı araştırma programlarını üstlenme veya bunlara yardım etme yetkisiyle kurdu. Özellikle temiz ve yenilenebilir enerji seçeneklerinde, hidrokarbonların ötesinde ticari olarak uygun enerji ortamlarının ve kaynaklarının iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak: Energy World

Hindistan: Elektrik Üretimini Üç Katına Çıkarmak İçin Güneş-Jeotermal Hibrit Enerji Santrali

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.