1. Anasayfa
  2. HABERLER

IEA Başkanı Birol “Haksızlık ediyoruz” dedi

IEA Başkanı Birol “Haksızlık ediyoruz” dedi
0

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) tarafından düzenlenen “Dünya’da Yeni Ekonomik Düzen, İklim Krizi ve Yenilenebilir Enerjinin Önemi” başlıklı zirveye Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, video konferans aracılığıyla katılım sağladı.

Birol’un zirvede yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde enerji sektöründe direnen tek enerji türünün yenilenebilir enerji olduğuna işaret etti. Ayrıca Birol, enerji türlerinin tümünün salgın sürecinden etkilendiğini, geçen yıl dünyada devreye giren yeni ilave kapasitenin yüzde 90’ının yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu ve yenilenebilir enerjide ise tüketimin artış gösterdiğini ifade etti.


Birol, “İnsanlar neredeyse yenilenebilir enerjiden başka bir şey inşa etmemişler. Bu sene de beklentimiz hiç farklı değil. Özellikle güneşte ve rüzgarda maliyetlerde büyük düşüşler var. Biz geçen sene itibarıyla güneşin dünya elektrik sektörünün yeni kralı olduğunu söyledik ve son raporumuzda açıkladıklarımız bunu teyit etti.” dedi.

Birol, rüzgar ve güneşte neredeyse büyümenin yarısının tek başına Çin’den geldiğine dikkat çekti. Birol ayrıca bu durumun önemli olduğunu çünkü Çin’deki gelişmelerin dünyanın geri kalanını da çok ciddi anlamda etkilediğini ifade etti.

Onlara Haksızlık Ediyoruz

Yenilenebilir enerji denildiğinde akıllara rüzgar ve güneş enerjisinin geldiğini fakat iki yenilenebilir enerji çeşidinin daha olduğu belirten Birol:

Onlara haksızlık ediyoruz. Bunlardan biri jeotermal enerji, diğeri hidroelektrik. Jeotermal enerji, elektrik üretiminde, ısıtmada ve sanayide kullanılabilen ve teknolojik gelişmesini tamamlamış birçok yerde maliyetleri son derece düşük olan bir tür ama bunun hakkında fazla yazılıp çizilmiyor. Bunu da unutmayalım. Hidroelektriği de unutuyoruz. Şu an itibarıyla dünyaya bakınca çok konuştuğumuz güneş ve rüzgarın toplam elektrik üretiminde payı yüzde 9, hidroelektriğin ise tek başına yüzde 17. İki misli ama biraz öksüz gibi. Hidroelektrik ve jeotermal enerji yeteri kadar gündeme gelmiyor. Belki birçok batı ülkesinde potansiyel hemen hemen tamamlandığı için gündeme gelmiyor olabilir. Bu haziranda sırf hidroelektriğe adanmış bir yayın yapacağız.” Dedi.

Türkiye’nin hidroelektrikte dünyada lider konumda olan bir ülke olduğunu dile getiren YENADER Başkanı Kerem Alkin de;

Hidroelektrik son derece önemli bir kaynak. Tarımda, gıdada kullanılıyor. Dünya gıda güvenliği açısından da çok önemli. Ülke olarak su kaynaklarımızın etkin kullanımı, hidroelektrik gibi konular olağanüstü dikkatle takip ediliyor.” dedi.

Kaynak: AA

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.