1. Anasayfa
  2. DÜNYA

CİBUTİ: AfDB, Asal Gölü çevresindeki jeotermal proje için 3.22 milyon ABD doları finanse etti

CİBUTİ: AfDB, Asal Gölü çevresindeki jeotermal proje için 3.22 milyon ABD doları finanse etti
0

Asal Gölü çevresindeki bir jeotermal işletme projesi, Afrika Kalkınma Bankası’ndan (AfDB) 3.22 milyon ABD doları tutarında finansman alıyor. Proje sonunda iki aşamada 50 MWe üretecek.

Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) Grubu Yönetim Kurulu, Cibuti için 3,22 milyon dolar tutarındaki finansman miktarını onayladı. Bu finansman, ülkenin merkezinde, Asal Gölü bölgesindeki jeotermal işletim projesinin devamı için tahsis edilmiştir. Projenin amacı, bu bölgedeki toprak altı doğal ısısını kullanmaktır. Üç fazlı bir programda, bu jeotermal alanın keşfi, ilk olarak jeotermal kaynağın özelliklerini doğrulamak için yapılacaktır.

AfDB, bu sürdürülebilir kalkınma projesinin uygulanması için önceden iki kredi daha vermişti. Temmuz 2013’te pan-Afrika bankası Cibuti’ye 6,83 milyon ABD doları, ardından 2016 yılında 14,68 milyon ABD doları tahsis etti. Bu, AfDB’nin Cibuti Gölü Asal bölgesindeki jeotermal işletim projesine yaptığı yatırımı 24,73 milyon ABD dolarına ulaştırmıştır.

Abidjan, Côte d’Ivoire merkezli finans kurumu; “Yakın zamanda tahsis edilen 3.22 milyon ABD doları, özellikle ikinci jeotermal kuyuyu temizlemek ve ticari işletim için kabul edilebilir bir risk profiline sahip bir fizibilite çalışması için güvenilir veri toplamak amacıyla tüm sondaj kuyularında testler yapmak için kullanılacaktır” şeklinde açıklama yaptı.

İki fazda 50 MWe üretim kapasitesi

Asal Gölü bölgesindeki jeotermal kalkınma projesi, artan temiz enerji üretim kapasitesi ile elektriğe erişimi geliştirerek Cibuti halkının yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik olan programın bir parçasıdır. Cibuti hükümeti projeyi, kamu-özel ortaklığı (PPP) modeli üzerine yapılandırılmıştır. İlk aşamasında, 20 MWe’lik bir buhar santralinin inşasına izin verecektir. Projenin ikinci aşamasının tamamlanmasıyla tesisin kapasitesi 50 MWe’ye çıkarılacaktır.

Afrika Kalkınma Bankası, “Bu proje aynı zamanda jeotermal enerji geliştirme programının bir parçası ve Cibuti’de bu tip ilk tesisin inşasına katkıda bulunacaktır. Nihayetinde, bu ülkenin Afrika Boynuzu’ndaki yeşil enerji üretim kapasitesini artıracak ve daha güvenilir ve uygun fiyatlı bir enerji kaynağı sayesinde elektriğe erişimi artıracak ve aynı zamanda Cibuti’nin petrol ithalatını ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olacaktır ” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: https://www.afrik21.africa/en/djibouti-afdb-grants-us-3-22-million-for-geothermal-project-around-lake-assal/

Çeviri: Evren SOLGUN

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.