1. Anasayfa
  2. YENİLENEBİLİR

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk Jeotermal Enerji İle İlgili Hedefleri Anlattı

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk Jeotermal Enerji İle İlgili Hedefleri Anlattı
0

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, jeotermal enerji sektöründe yeni teşvik mekanizmasının hayata geçirilmesiyle birlikte kurulu güçteki hedefin 4 bin megavata çıkabileceğini söyledi.

Şentürk konuyla ilgili olarak “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleri Mekanizmasıyla (YEKDEM) ilgili sürecin hükümet yetkilileri tarafından bir an önce açıklanmasını istiyoruz ve sektörde teşviklere bağlı olan 4,5 milyar dolarlık yatırımı da tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Şentürk, YEKDEM uygulamasının yıl sonunda biteceğini ve yeni bir teşvik mekanizmasının duyurulmasının yenilenebilir enerji sektörü için çok önemli olduğunu dile getirdi.

“İkincil yatırımlar için yeni teşviklere ihtiyaç var”

Şentürk, jeotermal enerjide kilovatsaat başına 10,5 dolar/cent olan alım garantisinin 2021’den sonra da devam etmesi gerektiğini belirtti.

Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Şentürk, “Şu an yasa çalışmaları son aşamaya geldi. Yatırımcılarımızın özverili çalışmaları ve devlet teşvikleri sayesinde yatırımlarımız hız kazanıyor. Teşviklerin kilovatsaat başına 10,5 dolar/cent altında kalmaması yatırımcılar için önemli. Keza ikincil yatırımlar için yeni teşviklere ihtiyacımız bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Atıl petrol kuyularının değerlendirilmesi

Türkiye’de petrol arama amaçlı açılmış içinde sıcak su bulunan ama hiçbir şekilde kullanılmayan 2 bine yakın kuyu olduğunu belirten Şentürk, “Bu kuyuların sera ve kurutma tesisi olarak kullanılması Türkiye’ye güç verecektir. Bu kaynaklar kuyu maliyetleri tamamlanmış, boş ve atıl vaziyette duruyor. Bu sayede hem Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına gelir getirici bir faaliyet olur hem de bunun tarıma büyük katkısı olur. Atıl petrol kuyuları ile seracılıkta ilerleme kaydedilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Okullarda jeotermal enerji anlatılacak

Şentürk “Temiz, yerli, sürdürülebilir ve yenilenebilir jeotermal enerjinin gençlere ve çocuklara daha iyi anlatılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapacağız ve okullarda bu enerjinin anlatılmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.