1. Anasayfa
  2. YENİLENEBİLİR

‘Toyota’ Enerji Üretimini Yenilenebilir Enerjiden Yana Kullandı

‘Toyota’ Enerji Üretimini Yenilenebilir Enerjiden Yana Kullandı
0

Toyota 2019 yılı üretimlerinde tercihini % 100 yenilenebilir enerjiden yana kullandı.

2050 vizyonu ‘Doğa Dostu’ üzerine kurulu olan Toyota, 2019 Avrupa üretimlerinde; 9 üretim tesisi, 29 distribütörü, 4 ofis, 1 AR-GE merkezi ile 21 lojistik biriminde %100 yenilenebilir enerji kullanımı gerçekleştirdi. Bu proje ile güneş panelleri, rüzgar gülleri, yel değirmenlerinden sağlanan enerji kullanıldı.

Toyota Motor Europe Başkanı ve CEO’su Dr. Johan van Zyl, Avrupa  üretimlerinde % 100 yenilenebilir enerji kullanımının Toyota’nın 2050 Çevre Hedefi için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “İnsanların ve tüketicilerin Toyota’yı desteklemeye devam etmesini istiyorsak Avrupa’da bu tarz sürdürülebilir operasyonlara sahip  olmamız çok önemli. Hibrit araçlarımızın pazardaki başarısı sayesinde, Avrupa Birliği’nin direktifi olan CO2 emisyon hedeflerini karşılamak  üzereyiz. Çevre söz konusu olduğunda 360 derece bir yaklaşımı benimsiyoruz ve araç emisyonlarının ötesine geçmeyi hedefliyoruz.”dedi.

Toyota, üretimlerindeki toplam enerji tüketimini düşürme amacı ile birlikte elektrik talebindeki karbon tüketimini de azaltmak için çalışmalarına devam ediyor. 2013’ten günümüze araçlarındaki harcanan enerji miktarını % 18 azaltan Toyota, üretilen araç başına 2,3 MWh enerji tüketimi ile sektör ortalamasının % 48 altında kalmayı başardı. İlaveten; Toyota % 100 yenilenebilir elektrik elde etmeye ve (şirketin destek operasyonları ve üretim tesislerini de kapsayarak ) tüm araç yaşam döngüsünün CO2 emisyonlarını ortadan kaldırmayı amaçlayan 2’inci Aşama (Yaşam Döngüsü Sıfır CO2 Emisyonları) ve 3’üncü Aşama (Üretim Tesisi Sıfır CO2 Emisyonları) hedeflerine katkıda bulunuyor.

Toyota yenilenebilir enerji hedefine yönelik Kartal’daki Genel Müdürlük yerleşkesi ve Orhanlı’da  bulunan Yedek Parça ve Eğitim Merkezi’nde uluslararası I-REC (Go0) sertifikalı %100 yenilenebilir enerji kullanımına başlayarak sektöründe bir ilke imzasını atmış oldu.

Kaynak: https://www.enerjigazetesi.ist/toyota-enerji-uretimi-ni-yenilenebilir-den-yana-kullandi/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.