1. Anasayfa
  2. ARAŞTIRMA

“Gelecekteki Enerji Yolu” Ön Satışları Başladı

“Gelecekteki Enerji Yolu” Ön Satışları Başladı
0

Gelecekteki Enerji Yolu, Gelişmiş Jeotermal Sistemler (EGS) kitabı ön satışları başladı.

Başyazarlığını Prof. Dr. Dornadula Chandrasekharam ve Prof. Dr. Alper Baba’nın yaptığı kitabın ön satışları başladı. Kitap ilk olarak Ekim/2023 ayında ilgilileriyle buluşacak. Kitap genel olarak, Gelişmiş Jeotermal Sistemler (EGS) in teknik detaylarını ve enerji potansiyelini konu almaktadır.

“Granitten ısı elde etme teknolojisi son birkaç yılda devrim yarattı.”

Granitten ısı elde etme teknolojisi son birkaç yılda devrim yarattı. Hidrofraktürleme ile kırılma ağları oluşturmaya yönelik klasik yöntem, sıvıların sıcak granit ile temas halinde olmadığı kapalı döngü yöntemiyle değiştiriliyor. Bununla beraber, süperkritik CO2, dolaşan bir sıvı olarak suyun yerini alıyor. Kesinlikle, geleceğin enerji yolu yüksek derecede radyojenik granitler tarafından yönetilecektir. Hidrotermal kaynaklar sahaya özgü ve sınırlamaları olsa da, EGS dünyanın herhangi bir yerinde uygulanır. EGS tüm bu engelleri kaldırıyor ve gelecekte herkes için kesintisiz elektrik sağlayacak. Ülkelerin enerji ithalatına bağımlı olması gerekmez ve bağımsız olarak karbon nötr veya düşük karbonlu toplumlara dönüşebilirler.

Uzmanların yaptığı katkılar, araştırmacıların ve yatırımcıların Dünya’nın sınırsız enerjisinden yararlanarak çok yakın gelecekte enerji talep ve arz açığını kapatmasına yardımcı olacaktır.

Kitap, Türkiye’deki yatırımcılar için mevcut fırsatlar, saha, jeofizik ve jeokimyasal veriler içermektedir. Ayrıca, Batı Anadolu’da 6910 km2‘lik alanda yüzlek veren granitten enerji üretme kapasitesine ilişkin bilgiler vardır.

Ek olarak, Aralık 2015’te Paris CoP 21 (Taraflar Konferansı) zirvesinde birkaç ülke tarafından Küresel Jeotermal İttifak’ın (GGA) imzalanmasıyla birlikte ülkeler CO2 emisyonlarını azaltmakla yükümlüdür. Bu kitapta verilen bilgiler, sürdürülebilir kalkınma için milyonlarca insan için temiz bir enerji geleceğinin kurulmasına yol gösterecek ve gıda, su ve enerji kıtlığı sorunlarından kaynaklanan krizlerin hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Akademik ve araştırma enstitüleri, bu kitaba katkıda bulunanların uzmanlığından büyük ölçüde yararlanacaktır. Bu kitapta verilen bu bilgiler, gelecekteki enerji süper sıcak EGS araştırmalarının temelini atmaya yardımcı olacaktır.

Kitap alt başlıkları
  1. CCS-CPG sistemleri için düşük ila orta entalpili sığ sedimanter rezervuarların değerlendirilmesi

M. Singh ve A. Chaudhuri

  1. Operasyonel jeotermal projelere dayalı olarak Avrupa’da EGS gelişimi

Albert Genter, Clément Baujard, Eléonore Dalmais, Carole Glaas, Vincent Maurer ve Guillaume Ravier

  1. EGS için Batı Anadolu’nun yüksek radyojenik granitleri: Bir inceleme

Dornadula Chandrasekharam, Alper Baba ve Tolga Ayzit

  1. Prospektif tünelleme ile desteklenen sıcak kuru kaya jeotermal enerji çıkarımına ilişkin kavramsal çalışmalara giriş

K. Ji, Y. Tao, FJ Huang, Y. Liu ve H. Li

  1. Jeotermal rezervuarlar

Kumari W.G.P. ve P.G. Ranjith

  1. EGS’de tetiklenen depremsellik: Gözlemler ve tetikleyici mekanizmalar

Silvia De Simone, Iman Rahimzadeh Kivi, Ki-Bok Min ve Jonny Rutqvist

  1. Sıkı jeotermal rezervuarların hidrolik olarak uyarılması

Sri Kalyan Tangirala, Victor Vilarrasa ve Francesco Parisio

  1. Jeotermal rezervuarlarda gelişmiş sondaj ve kurtarma yöntemleri

Berker Polat, Shahin Jamali, and Volker Wittig

  1. Geleneksel olmayan jeotermal teknoloji (EGS) kullanarak iklim değişikliği sorununu ele almak ve hafifletmek için uluslararası işbirliği

Roy Baria, Joerg Baumgaertner, Hylke Glass, Andrew Jupe, Ann Robertson-Tait, Graeme Boncukmore, Corinna Abesser, Dimitra Teza, Hiro Asanuma ve Igor Kocis

Kaynak: Routledge

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.