1. Anasayfa
  2. YENİLENEBİLİR

Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Yenilenebilir Enerji’de İddialı

Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Yenilenebilir Enerji’de İddialı
0

Abu Dabi Sürdürülebilirlik Haftası’nda Dünya Gelecek Enerji Zirvesi Güneş Forumu gerçekleştirildi.

Dünya Gelecek Enerji Zirvesi Güneş Forumu’nda açıklanan Solar Outlook Raporu’na göre, Suudi Arabistan yenilenebilir enerji kullanma yarışında Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin liderlerinden biri haline geldi. Raporda, Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar 60 GW yenilenebilir enerji üretimi hedefini yürürlüğe koymasının üçüncü yılında olduğu belirtiliyor.

Orta Doğu Güneş Endüstrisi Birliği tarafından hazırlanan raporda, Suudi Arabistan ve Umman’ın yenilenebilir enerji yarışında lider olarak Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fas ve Mısır’ı takip ettiği açıklandı.

“Suudi Arabistan’ın 40 GW’ı güneş enerjisi olan yaklaşık 60 GW’lık yenilenebilir enerji hedefi var.”

Orta Doğu Güneş Endüstrisi Birliği Genel Sekreteri Martine Mamlouk, güneş enerjisine yatırımın Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde belirgin olduğunu söyleyerek şunları aktardı:

“Orta Doğu Güneş Endüstrisi Birliği’nde, bölgesel ekonomilerin karbon ayak izi azalırken, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki güneş enerjisi gelişmelerinin hızlandırılmış ve cazip tarifelere ulaştığını görmekten heyecan duyuyoruz. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde 2019-2023 yılları arasında yenilenebilir enerji yatırımlarının toplamının 71,4 milyar dolar olması bekleniyor. Bu, 210 milyar dolar değerinde olan enerji sektöründeki toplam yatırımın yüzde 34’ünü temsil ediyor.

Suudi Arabistan’ın 40 GW’ı güneş enerjisi olan yaklaşık 60 GW’lık yenilenebilir enerji hedefi var. Bu, Suudi Krallığı’nın ekonomide çeşitlilik ve Vizyon 2030 hedefi ile çok uyumludur. Sektör, şebeke paritesine ulaşırken, sistemlerin, üretim yönetiminin ve şebekelerin verimliliğini artırmak için yeni teknolojilerin aktifleşmesini görmek harika.

Suudi Arabistan’ın yaptığı değişiklikler arasında yerel geliştiriciler ve yerel güneş paneli üreticileri için düzenlemelerin hafifletilmesi yer alıyor.

Riyad’daki bir caminin çatısına güneş fotovoltaik paneller monte edildikten sonra, Kral Abdullah Petrol Araştırmaları ve Araştırma Merkezi diğer camilerde de benzer bir hareket önerdi.

Hidrojen gibi esnek depolama çözümleri aralıklı yenilenebilir enerji sisteminde daha büyük bir pay verecektir. Bu durum günümüz petrol ve gaz ihracatçılarının yarın yenilenebilir enerji ihracatçıları haline gelmesini sağlayabilir. Güneş enerjisi endüstrisi, Suudi Arabistan’ın enerji sisteminin bu derin dönüşümüne katılmaktan gurur duyuyor.”

Arap Yenilenebilir Enerji Komisyonu Genel Sekreteri Mohammed Al-Taani ise konuşmasında, “Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar tüm Arap ülkelerinde milyarlara ulaştı. Ürdün yenilenebilir enerjiye daha fazla harcama yapıyor ve faturalarını azaltmak için kendi elektriğini üreterek insanları yenilenebilir enerjilerle daha fazla bağımsız olmaya teşvik ediyoruz.” dedi.

Ortadoğu ve Afrika’nın güneş enerjisi kurulu gücü 617,9 GW.

Geçtiğimiz yıl, güneş enerjisi tarifeleri, esas olarak şebeke paritesi hedefini ulaşılabilir hale getiren muazzam maliyet düşüşleri nedeniyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde düşük seviyelere ulaştı.

Dünya genelinde kurulu güneş enerjisi kapasitesi 617,9 GW olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika hükümetleri, büyük ölçekli projelerin yardımıyla enerji çeşitliliğine odaklanıyor.

Abu Dabi’nin ikinci en büyük güneş enerjisi projesi devrede…

BAE’de Dubai; 2030 yılına kadar Muhammed bin Raşid Al Mektum Solar Park’ta 5 GW’lık bir tesisin tamamlanmasını hedefliyor. Abu Dabi’nin ikinci en büyük güneş enerjisi projesi devrede ve 2025 yılına kadar daha fazla birimin piyasaya sürülmesini düşünüyor.

Fas, yenilenebilir enerjide %52’yi hedefliyor…

Fas, 2030 yılına kadar enerji karışımında yenilenebilir enerji kaynaklarının yüzde 52’sine ulaşmayı hedefliyor. 2022 yılına kadar Tunus ve Mısır rakamları sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 20’dir.

Umman, 2022 yılı sonuna kadar toplam 1,5 GW’lık güneş enerjisi santrallerinin devreye girmesini bekliyor.

Irak da tüm siyasi sıkıntılarına rağmen, gelecekteki enerji karması için planlar hazırlarken güneş enerjisini değerlendirmeyi planlıyor.

Kaynak: Enerji Portalı

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.