1. Anasayfa
  2. YATIRIM

Modern Seralara 2 Yıl Ödemesiz Kredi Desteği

Modern Seralara 2 Yıl Ödemesiz Kredi Desteği
0

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yeni seraların kurulması, atıl durumda olanların yeniden üretime kazandırılması için hazırladıkları paketle üreticilerin işletme giderlerinin daha büyük kısmını kredilendirecekleri ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteğiyle daha düşük oranlı faizler uygulayacaklarını söyledi.

Aydın’ın verdiği bilgilere göre yatırım harcamalarının yüzde 75’ine kadar kredi verilebilecek, 7 yıla kadar vadelendirilebilecek ve 2 yıl anapara ödemesiz dönem sağlanacak. Faizler ise indirimli olarak azami yüzde 8.25 olarak uygulanacak. Aydın, seralarda yapılan tarımsal üretimin arttırılması, yeni seraların kurulması, atıl durumdaki seraların ekonomiye kazandırılması ve mevcut seraların modernizasyonunu kapsayan yeni bir kredi paketini dün Antalya’da açıkladı.

ÖRTÜ ALTI YETİŞTİRİCİLİK

Aydın, seracılığın geliştirilmesi ve belirli bölgelerde yoğunlaşan seracılık faaliyetlerinin, jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgeler başta olmak üzere, Türkiye’nin uygun diğer bölgelerine de yaygınlaştırılması, örtü altı tarımında kapasite kullanımının, tarımsal üretimin ve verimliliğin arttırılması ve böylece mevsimsel değişikliklerin üretim miktarı, maliyetler ve fiyatlar üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına katkı yapmak amacıyla yeni bir kredi paketi oluşturulduğunu belirtti. Özellikle işletme giderlerinin daha büyük bir kısmını kredilendirerek, üreticilere piyasadan borçlanmak yerine Ziraat Bankası’nca sunulan uygun faizli kredilerden daha fazla yararlanabilme imkanının sağlanacağını vurgulayan Aydın, “Yeni sera yapımlarında, yatırım harcamalarının azami yüzde 75’ine kadar kredi kullandırılabilecek. Yatırım kredilerine, yatırımın geri dönüş süresine uygun olarak 7 yıla kadar vadelendirilebilecek, geri ödeme dönemleri ve taksit miktarları da gelir miktarına ve gelir elde etme dönemlerine göre belirlenecek. Yeni yapılacak yatırımlarda yatırımın büyüklüğüne ve işletmeye geçiş süresine bağlı olarak 2 yıla kadar anapara ödemesiz dönem verilebilecek” dedi.

YÜZDE 8.25 FAİZ

Ziraat Bankası’nın, 1 yıla kadar vadeli kredilere yıllık yüzde 8; 1-4 yıl arası vadeli kredilere yüzde 10; 4 yıldan uzun vadeli kredilere ise yüzde 11 faiz oranı uyguladığını hatırlatan Aydın, “Hazine ve Maliye Bakanlığının faiz desteği sonrasında üreticiler azami yüzde 8.25 faiz oranı ile uzun vadeli kredi kullanarak yatırım yapma imkanı bulabilecekler. Ziraat Bankası tarafından 5 yıllık dönemde örtü altı tarımı ile ilgili olarak toplam 4.1 milyar TL kredi kullandırdı. Söz konusu kredilerin yaklaşık yüzde 38’lik kısmı yatırımların finansmanına yönelik orta ve uzun vadeli kredilerden oluşmaktadır. Yeni kredi paketi bugünden (dünden) itibaren uygulamaya alınmış, dileyen üreticiler ilgili Ziraat Bankası başvurularını yapabilirler” diye konuştu

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/iste-sera-paketi-41110736

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.