1. Anasayfa
  2. HABERLER

İzlanda, Tarımda Yıl Boyunca Jeotermal Kaynaklardan Yararlanıyor

İzlanda, Tarımda Yıl Boyunca Jeotermal Kaynaklardan Yararlanıyor
0

İzlanda, Tarımda Yıl Boyunca Jeotermal Kaynaklardan Yararlanıyor

İzlanda, yıl boyunca jeotermal enerji ile taze yiyeceklerin mevcudiyetini artırmayı başardı.

HUSAVIK, İzlanda, (Thomson Reuters Vakfı) – İzlanda’daki Pall Olafsson’un çiftliklerinde yılın 6 ayı boyunca, sıcaklık genellikle donma noktasının altına düşer ve güneş pek görünmez.

Kuzey Atlantik ülkesi olan İzlanda, seralarda jeotermal enerji potansiyeli doğru kullanarak ısı ve ışık olmayan kış şartlarının ağır geçtiği noktalarda bile sulu domateslerini ve salatalıklarını büyütmesini sağlıyor.

Olafsson, Hveravellir’i İzlanda’nın en büyük sebze çiftliklerinden biri haline getirmesinde yeraltından çıkan sıcak su kaynaklarına güveniyor ve yılda 500 ton domates, salatalık ve kırmızı biber üretiyor.

İzlanda’nın volkanik kökenleri, güneş veya rüzgar gücünün aksine, tahmin edilemeyen hava koşullarından etkilenmeyen yenilenebilir bir kaynak olan, bol jeotermal enerji ile 350.000 nüfuslu adayı kutsadı.

Jeotermal enerji, tümünün yenilenebilir kaynaklardan geldiği ve son yirmi yıl içerisinde taze yiyeceklerin yıl boyunca kullanılabilirliğini artırmasına yardımcı olan İzlanda’nın dörtte birini oluşturuyor.

Jeotermal sıcak su kaynakları doğal olarak, seraları ısıtır ve çiftçilerin kışı bile 3 saat güneş ışığı gördüklerinde bile bitkilerini yetiştirmelerine yardımcı olan yapay ışıklar için bir anahtar güç kaynağı sağlamakta.

İzlandalı çiftçiler, yaklaşık 20 yıl önce seralarını yapay olarak aydınlatmaya başladılar.

Fridheimer domates çiftliğini karısı Helena ile birlikte işleten Knutur Rafn Armann, gerçek oyun değiştirici, bir akıllı telefondan uzaktan tüm detayları kontrol etmelerini sağlayan teknolojiydi, dedi.

“İnternete bağlı olan model PC bilgisayarımıza bağlı olarak, hava istasyonumuza bağlı her serada bir direksiyon bilgisayarımız var” dedi.

“O zaman bir yere gittiğimde her zaman iPhone’umu yanımda getireceğim ve bitkileri sulayabileceğim, pencereleri açabileceğim ve ayarları değiştirebileceğim veya telefonumdan her şeyi yönlendirebileceğim.”

Bu ada yiyeceklerinin çoğunu geçmişte tarihsel olarak ithal etti. Ancak, 2008 mali krizinin çifte hastası ve 2010’da uçakların iniş yapmasını engelleyen volkanik bir patlama, daha fazla kendi kendine yeterliliğini teşvik etti.

Solufelag Gardyrkjumanna (SFG) genel müdürü Gunnlaugur Karlsson, şimdi, burada satılan domates ve salatalıkların en az yarısı yerel olarak yetiştiriliyor, diyor.

Uzak, afet eğilimli bir ada için mümkün olduğunca kendi besinlerini üretmenin ve yerel ürünlerin satılmasının sağduyulu olduğuna inanıyor.

Bu yıl SFG, yiyecekleri anaokullarına götürmek için çiftçilerle çalışmaya başladı ve çocukların yerel olarak yetiştirilen ve pestisit içermeyen ürünler üretmelerini sağladı.

Endüstri insanları yerel satın almaya teşvik etmek için elinden geleni yapıyor ama birçokları hükümetin yardım için daha fazlasını yapabileceğine inanıyor.

Bir tarım danışmanı olan Helgi Johannesson, “Gıdalar, zararlı kimyasallar ile kirlenmediği sürece yiyeceklerin ithal edilmesine veya yerel olarak yetiştirilmelerine aldırmıyorlar” dedi.

İzlanda Sanayi ve İnovasyon Bakanlığı sözcüsü, hükümetin hükümet kurumları için yerel gıda tedarik etmek için bir politika üzerinde çalıştığını söyledi.

Ancak çiftçiler, hükümetin elektrik için tercihli oranlar vererek daha fazlasını başarabileceğini söylüyor.

Şu anda İzlanda’nın toplam gücünün sadece yüzde 0,5’i çiftçilere gidiyor, ki bu da elektrik-aç alüminyum endüstrisinden daha yüksek bir ücret ödemeleri gerektiğini söylüyor.

Devlete ait güç sağlayıcı Landsvirkjun fiyatları açıklamıyor ve İzlanda hükümeti yorum yapmayı reddetti.

Domates çiftçisi Armann, “Hükümete sık sık söylüyorum, eğer yüzde 1 oranında elektriği kendimiz için sağlıklı ve iyi beslenmeye karar verirsek, bu harika olur.” “Ama elbette (onlar) fiyatları çiftçilere düşürmek zorunda kalacaklar.” (Thin Lei Win @thinink tarafından Raporlama, Claire Cozens tarafından düzenleme. Lütfen insani haberler, iklim değişikliği, kadın ve LGBT + hakları, insan ticareti ve mülkiyet haklarını kapsayan Thomson Reuters’in hayırsever kolu olan Thomson Reuters Vakfı’na teşekkür edin. .trust.org)

Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.