1. Anasayfa
  2. HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Balıkesir’de Dünyanın En Büyük Jeotermal Organize Tarım Bölgesi İnşa Ediliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Balıkesir’de Dünyanın En Büyük Jeotermal Organize Tarım Bölgesi İnşa Ediliyor
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarımsal Üretimde Planlı Döneme Geçiyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Tarımsal üretimde planlı bir döneme geçişi sağlayacağız. Tüm tarım alanlarını kayıt altına alarak, destekten yararlanan çiftçi sayısını artıracağız,’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Erdoğan, aile işletmelerine tüm hayvancılık desteklemelerinde ilk defa ilave destek vereceklerini, ilk defa genç ve kadın üreticilerine yüzde 70 ek destek sağlayacaklarını belirtti.

Hayvan hastalıklarıyla mücadele için yeni tedbirler alınacağını, anaç hayvan üretiminin arttırılacağını, ıslah eylem planının hayata geçirileceğini bildiren Erdoğan, tarım alanındaki yatırımların çok boyutlu bir şekilde sürdürüldüğünü, ülkenin potansiyelinin en üst seviyede kullanılmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, jeotermal, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir kaynakların kullanılacağı Organize Tarım Bölgeleri kurulduğunu, 41 ilde 60 Organize Tarım Bölgesinin yatırım sürecinin hızlandırıldığını ifade etti

“Balıkesir’de dünyanın en büyük Organize Tarım Bölgesi inşa ediliyor”

“Balıkesir’de dünyanın en büyük Jeotermal Kaynaklı Organize Tarım Bölgesi inşa ediliyor.” diyen Erdoğan, markalaşmaya ve coğrafi işaretli ürünlere de büyük önem verildiğini söyledi.

Bugüne kadar 1382 tarım ve gıda ürününün coğrafi işaretinin tescil edildiğini dile getiren Erdoğan, tarla bitkilerinde 1004, bahçe bitkilerinde 1041 yerli ve milli tohumluk çeşidinin geliştirildiğini belirtti.

Ata Tohumu Projesi kapsamında, farklı türlerde 37 yerel çeşidi, araştırma enstitüleri adına tescil ettiklerini anlatan Erdoğan, tüm planları bugüne göre değil, gelecek 25-30 yılı dikkate alarak yaptıklarını kaydetti.

Kaynak: AA Haber Bülteni

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.