1. Anasayfa
  2. FİRMA

Türk Malı Jeneratör, Kiper Elektrik Üretim A.Ş.’nin 10 MWe’lik Jeotermal Enerji Santralinde Görev Yapacak

Türk Malı Jeneratör, Kiper Elektrik Üretim A.Ş.’nin 10 MWe’lik Jeotermal Enerji Santralinde Görev Yapacak
0
  • EXERGY ve NIDEC ASI arasında 2017’de imzalanan özel anlaşma sayesinde ulaşılan başarı, 31 Ekim’de bakanlık temsilcileri ve projeye dahil olan diğer paydaşlarla kutlandı.
  • Bu ilk Türk Malı jeneratör, Kiper Elektrik Üretim A.Ş.’ye (Kipaş Holding Grubu) ait 10 MWe’lik jeotermal enerji santralinde görev yapacak ve böylece Kiper 0.7 USDcent/kWh’lik yerli katkı teşviğinden avantajından yararlanacak.

 İstanbul, 1 Kasım 2018 Organik Rankine Çevrimi sistemlerinde lider olan İtalya kökenli EXERGY ve yüksek güç ile yüksek performans beklentilerinin olduğu ağır endüstri uygulamalarında uzman çok uluslu Nidec ASI, kısa bir süre önce özel işbirliklerinin meyvesi olan yerli jeneratör üretiminde Türk Malı sertifikası almayı başardılar. Sertifika prosedürü ve ağır kriterler, EXERGY ve NIDEC arasında teknik bilgi birikimi ve deneyim paylaşımını da içeren iki yıllık özenli çalışma ve güçlü işbirliği neticesinde karşılandı. Bu başarının kutlanması amacıyla 31 Ekim’de İstanbul’da yerel otoriteler ve projeye dahil olan şirketlerin katılımıyla bir tören gerçekleştirildi.

Nidec ASI tarafından tasarlanan ve Türkiye pazarında ilk kez üretilen Türk Malı jeneratör, Kipaş Holding grubunun bir parçası olan EXERGY müşterisi Kiper Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait 10 MWe’lik jeotermal enerji santralinde görev yapacak.

İlave yerli katkı sayesinde EXERGY müşterileri, 10.5 USDcent/kWsaat’lik mevcut baz ilave tarifenin üzerine yerli türbin, egzoz, hız kontrol ve yağlama sistemleri kullanımı teşviki olan 1.3 USDcent/kWsaat’e ek olarak 0.7 USDcent/kWsaat’lik daha teşvik alabilecekler. Böylece EXERGY tarafından kurulan enerji santrallerinde sağlanan yerli katkı teşvikleriyle müşterilerin gelirlerinde yüzde 19’luk bir artış sağlanmış olacak.

Sertifika prosedürleri için EXERGY ve NIDEC, jeneratörün tüm parçalarının üretim süreçlerinde çok yoğun mesai harcayıp güçlü işbirliği yaparak başarıya sadece 9 ay gibi bir sürede ulaştılar. Proje sürecine yerel tedarikçilerin yanı sıra uluslararası kalite standardı kontrolü ve ISO17065 kalite sertifikası alınması için de akredite üçüncü parti danışmanlık şirketi dahil edildi. Türk Malı sertifikası, jeneratörde elde edilen yüzde 60’lık yerlilik oranı katma değeriyle alındı.

Bugün Türkiye’deki 13 jeotermal enerji santralinde EXERGY’nin 26 adet türbini, 26 adet egzoz sistemi, 15 adet yağlama sistemi, 13 hız kontrol sistemi ve 1 adet jeneratörü yerli üretim sertifikası ile çalışıyor ve İtalyan şirket, ürünlerinin üretim ve tedarik sürecinde Türkiye’ye bugüne kadar yaklaşık 50 milyon Euro’luk getiri sağlamış durumda. Şu anda ilave 3 türbin ve 7 enerji santrali ekipmanının üretimine devam ediliyor. NIDEC ile yapılan stratejik işbirliği sayesinde 2 yeni jeneratörün üretimine başlandı ve 2019 yılında üretimlerinin tamamlanması planlanıyor.

Exergy CEO’su Claudio Spadacini başarıyla ilgili olarak, “2014 yılındaki kuruluşundan bu yana EXERGY Türkiye, ileri teknolojileri rekabetçi şartlarda sunmak üzere yoğun bir şekilde çalışıyor. 2015 yılında kendimize ait Radyal Dış Çıkışlı Turbini ile elde ettiğimiz Türk Malı sertifikasına ilave olarak ulaştığımız bu ikinci başarı, bir yandan EXERGY’nin yerel pazarlardaki ihtiyaçları anlaması ve ihtiyacı karşılayacak ürünleri sunma konusundaki başarısını ve yeteneklerini kanıtlarken ayrıca teknolojimizin esnekliğini ve üretim süreçlerinde farklı şartlara hızlı adaptasyon yeteneğimizi da kanıtlıyor. Pazardaki bazı oyuncular, jeneratörde yerlilik sertifikası için konulan kriterlerin karşılanamayacağı konusunda olumsuz yorumlarda bulundular. Ancak bunlar ağırlıklı olarak karşılanması gereken kriterlerin ve standartların zorlu olmasından ve yeterli bilgi ve deneyime sahip olmamalarından kaynaklanıyordu. Değerli ortağımız NIDEC’in çabaları, adanmışlığı ve imkanları sayesinde birlikte çalışarak bir ekip olduk ve zorlukların üstesinden gelerek istediğimiz sonuca ulaştık” dedi. “Tüm bu nedenlerle elde ettiğimiz başarıdan büyük gurur duyuyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Spadacini, “Artık pazarda mevcut ve potansiyel müşterilerimize bu imkanı sunabilen tek şirket olduk. Elbette müşterimiz Kiper’e de bize Türk Malı jeneratör konusunda duydukları güven nedeniyle teşekkür etmek istiyorum.”

Nidec ASI Motor & Jeneratör Operasyonları Direktörü Stefano Zecchinato, “Müşterilerinin beklentilerini karşılamak üzere Exergy ile yürüttüğümüz bu projenin sonucundan son derece memnunuz. Bu bizim, müşterilerimizle yan yana terzi usulü tasarımlarla çözüm üretme noktasındaki yaklaşımımızı bir kez daha gözler önüne serdi. Teknolojimiz ve bilgimiz sayesinde müşterilerimize özel çözümler üretme konusunda eşsiz yeteneklere sahibiz. Gerçekten de amacımız, müşterilerimizin büyümesine yardımcı olmak. Böylece biz de onlarla büyüyoruz” dedi.

İzmir’de bulunan yerel üretim tesisi, 20 profesyonel çalışanı ve faal durumda veya yapımı tamamlanmak üzere olan toplamda 400 MWe’lik elektrik üretim kapasitesi ile EXERGY Türkiye, Organik Rankine Çevrimi teknolojisinin kullanıldığı jeotermalden, biyokütleden, güneşten veya endüstriyel atık ısıdan enerji üretimine yönelik kurulan enerji santrallerindeki lider konumunu sürdürüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.